Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Σημαντικές νίκες για Αίολο και Αρισβαίο

Ξεκίνησε και πάλι η αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα των ανδρών. Στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής ο Αίολος πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε του Παπάδου Γέρας με σκορ 64-50. Στο πρώτο μέρος η ομάδα που κυριάρχησε στο παρκέ ήταν η Γέρα, η οποία με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα με +11 (32-21).

Ωστόσο στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης το σκηνικό του αγώνα άλλαξε ριζικά με τον Αίολο να παίρνει εκείνος τα ηνία του αγώνα, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 31-11 στην τρίτη περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο απλώς οι παίκτες του Γιαννίκου, που στην επανάληψη έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός πως ο Παπάδος είχε λίγες λύσεις στην περιφέρεια, διαχειρίστηκαν το υπέρ τους σκορ και τελικά έφθασαν σε μια εύκολη νίκη.

Από κει και πέρα το Sports Club, που προπορεύεται στον βαθμολογικό πίνακα, έδωσε συνέχεια στο απόλυτο των νικών του έχοντας σχετικά εύκολο έργο κόντρα στον ουραγό Παγγεραγωτικό με 77-58. Σημαντική χαρακτηρίζεται η επικράτηση του Αρισβαίου επί του Παλλεσβιακού με 52-42 και τέλος στο καλάθι κρίθηκε το παιχνίδι του ΑΟ Μυτιλήνης με τον Ερμή Παμφίλων, με τον ΑΟΜ να κατακτά το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα με σκορ 46-44.