Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε ο Αιολικός στο Πικέρμι!

Μια νίκη που ίσως λίγοι την περίμεναν πέτυχε ο Αιολικός, που άλωσε το Πικέρμι επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με σκορ 68-78, κατακτώντας παράλληλα το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα σε εκτός έδρας ματς και δεύτερο συνολικά στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής. Η ομάδα του Γιώργου Γκούμα που είχε ξανά στις τάξεις της το μεγάλο όπλο του συλλόγου, τον Τάκη Νικολακόπουλο, ήλεγξε το παιχνίδι καθ’ όλη τη διάρκειά του και φάνηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά πως είχε πολλές πιθανότητες να φύγει με το διπλό από μια δύσκολη έδρα, όπως είναι το Πικέρμι.

Οι νησιώτες πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα έξι πόντων (26-32), ωστόσο το καλύτερο μπάσκετ από πλευράς Αιολικού παίχτηκε στην τρίτη περίοδο με την διαφορά να φθάνει ακόμη και στους 20 πόντους (39-59), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο το Πικέρμι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει κάπως τη διαφορά, αλλά μέχρι εκεί αφού οι παίκτες του Γκούμα διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι μέχρι το τέλος του, φθάνοντας σε μια σημαντική επιτυχία, που τους επιτρέπει πλέον να δουν με άλλο μάτι την συνέχεια και τα δύο παιχνίδια που απομένουν για να ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος με δύο ομάδες σχετικά στα μέτρα του, τον Ποσειδώνα Νέου Ψυχικού και τον Μανδραϊκό. Στο θρίαμβο που πέτυχε ο Αιολικός στο Πικέρμι, πρώτος σε πόντους ήταν ο μόνιμος σκόρερ τον τελευταίο καιρό Ηλίας Τσιόγκας, ο οποίος σημείωσε 21, ενώ πολύ καλό ματς έκαναν οι Δεκαβάλας με 19 και Καμινέλλης με 16 πόντους.