Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Στην Μικτή Αιγαίου ο Άγγελος Γκούμας του Αιολικού!

Μεγάλη τιμή αποτελεί για τον Αιολικό η κλήση του Άγγελου Γκούμα στην Μικτή όλου του Αιγαίου για το πρωτάθλημα των ενώσεων. Ο νεαρός γκαρντ των Μυτιληνιών εδώ και μερικά χρόνια έχει ξεχωρίσει με τις εμφανίσεις του στο παιδικό τμήμα του συλλόγου, όντας μάλιστα και αρχηγός. Επίσης αποτελεί ενεργό μέλος στο ρόστερ της ανδρικής ομάδας που φέτος αγωνίζεται στην Γ΄ Εθνική για πρώτη φορά στα χρονικά, έχοντας καταγράψει μερικά λεπτά συμμετοχής και σκοράρει σε αυτό το δύσκολο πρωτάθλημα.

Ο Άγγελος Γκούμας είναι ένας ταλαντούχος αθλητής, ο οποίος έχει όλο το μέλλον μπροστά του για να πετύχει πολλά ακόμη επιτεύγματα στο μπάσκετ με την πρόσκλησή του στη Μικτή Αιγαίου να αποτελεί για τον ίδιο δικαίωση, αλλά και πρόκληση καθώς στην Μικτή θα έχει συμπαίκτες, αθλητές από μεγάλες ενώσεις της χώρας, όπως την Κρήτη, τα Δωδεκάνησα, τις Κυκλάδες καθώς και το Βόρειο Αιγαίο. Με σκληρή δουλειά το επόμενο διάστημα μέσα από τις προπονήσεις και τους αγώνες, θα προσπαθήσει να προετοιμαστεί όσο πιο κατάλληλα γίνεται, ώστε να δείξει το ταλέντο του ακόμη και στην Μικτή Αιγαίου.

Φυσικά στον Αιολικό άπαντες είναι ευτυχείς σαν σύλλογος και άνθρωποι του μπάσκετ που ένα παιδί από τα σπλάχνα των ακαδημιών, κλήθηκε στην Μικτή Αιγαίου. Με αυτό τον τρόπο η δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες του συλλόγου όλα αυτά τα χρόνια που αυτές υφίστανται, αρχίζει να φαίνεται.

Νίκες για Αίολο και Sports Club στους παίδες…

Με την 2η αγωνιστική συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα παίδων της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου. Ο Αίολος νίκησε 68-61 τον Αιολικό, αξιοποιώντας το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που έκανε, χτίζοντας μια αξιόλογη διαφορά που τον έφερε για τα καλά σε θέση οδηγού στο σκορ. Στην επανάληψη όμως, ο Αιολικός έβγαλε αντίδραση, μειώνοντας κάπως την διαφορά, ωστόσο ο Αίολος επί της ουσίας δεν έχασε ποτέ το υπέρ του προβάδισμα, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με επτά πόντους διαφορά.

Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα, αφού το Sports Club δεν άφησε περιθώρια στον Αρισβαίο να διεκδικήσει κάτι από την μεταξύ τους αναμέτρηση, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 76-35. Το Sports Club είχε μεγάλη παραγωγικότητα στην επίθεση, παίζοντας παράλληλα και καλή άμυνα, η οποία δεν επέτρεψε στην ομάδα της Καλλονής να ξεπεράσει τους 35 πόντους.