Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Το “σήκωσε” ο Αίολος Μυτιλήνης στις γυναίκες

Στιγμές χαράς ζει η γυναικεία ομάδα του Αίολου Μυτιλήνης καθώς κατάφερε να στεφθεί πρωταθλήτρια στην σειρά των τελικών με την Ολυμπιάδα Μήθυμνας, η οποία ολοκληρώθηκε με 3-1. Στον τέταρτο και, όπως αποδείχθηκε τελευταίο τελικό, η ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου ήθελε τη νίκη που θα της έδινε το τρόπαιο, ενώ το θετικό αποτέλεσμα έψαξε και το συγκρότημα του Στρατή Καραγιάννη σε μία προσπάθεια να στείλει την σειρά σε πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι.

Νικητής αναδείχθηκε ο Αίολος με σκορ 47-37 και με σύνολο τρεις νίκες, μία ήττα σήκωσε την κούπα στις γυναίκες για δεύτερη φορά στην ιστορία του. Το πρώτο ημίχρονο του τέταρτου τελικού ήταν αμφίρροπο, με τις δυο ομάδες να είναι σχετικά κοντά στο σκορ, με τον Αίολο να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους διαφορά (26-21).

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που ουσιαστικά χάρισε στο σύνολο του Θοδωρή Γιαννίκου το τρόπαιο, αφού κατάφερε να τρέξει ένα καλό σερί χάρη στο οποίο αύξησε τη διαφορά απέναντι στην Ολυμπιάδα, η οποία αδυνατούσε να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Μολύβου κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, καταφέρνοντας να κατεβάσει αρκετά τη διαφορά, ωστόσο με την σειρά του ο Αίολος ευστόχησε σε σημαντικά σουτ προς το τέλος του αγώνα, φθάνοντας στην νίκη και στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.