Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Το ‘’σήκωσε’’ στις νεανίδες ο Αίολος!

Τον τίτλο του πρωταθλήματος στην κατηγορία των νεανίδων για πέμπτη φορά στην ιστορία του κατέκτησε ο Αίολος Μυτιλήνης, που νίκησε την Ολυμπιάδα Μήθυμνας με 52-28 στον τελικό που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Νεάπολης. Από το ξεκίνημα του αγώνα τα κορίτσια του Αίολου έδειξαν τις προθέσεις τους και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο 14-5.

Στην δεύτερη περίοδο η διαφορά διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο με την ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα προηγούμενη με 29-14. Ούτε στην επανάληψη η Ολυμπιάδα μπόρεσε να φανεί απειλητική, έχοντας αρκετά άστοχα σουτ. Στην τελευταία περίοδο ο Αίολος έκανε σωστή διαχείριση του παιχνιδιού, κρατώντας την υπέρ του διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα, φθάνοντας στην κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος στην κατηγορία των νεανίδων, εκεί όπου η ομάδα της Μυτιλήνης δείχνει να κυριαρχεί τα τελευταία χρόνια.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 5-14, 9-15, 9-8, 5-15.