Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Νίκες-χρυσάφι για Αρίωνα, Προοδευτική

-Ήττα – σοκ για Αίγειρο, το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής

Εμβόλιμη ήταν η 11η αγωνιστική για τον όμιλο παραμονής, όπου υπήρξαν πολλά και σημαντικά αποτελέσματα. Ρεπό είχε η ομάδα του Πολιχνίτου.
Ο Αρίων Παλαιοκήπου κατάφερε να πάρει νίκη που του δίνει και την παραμονή, επικρατώντας με 1-0 του Αιγέα Πλωμαρίου στον Παπάδο, χάρη στο τέρμα του Τηνιακού.
Σπουδαία νίκη και για την Προοδευτική Σκάλα Καλλονής, κατάφερε με την δυναμική της έδρας της να πάρει το τρίποντο απέναντι στον Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους με 2-0, που τον έβαλε σε δύσκολη θέση και πλέον θα πρέπει να παλέψει για την παραμονή του. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Κάσσου και ο Ζήσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0.
Ο Αίγειρος προηγούταν με 2-0 από το 15΄, δεν κατάφερε όμως να κρατήσει αυτό το σωτήριο τρίποντο έως το τέλος και έτσι, ο Οδυσσέας Ελύτης κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή με 2-3 και να ρίξει στο καναβάτσο την ομάδα του Αιγείρου Μιστεγνών, κάνοντας τις ελπίδες παραμονής, ελάχιστες. Στα γκολ των Ρωμαίο και Πλιάκα για τους γηπεδούχους, απάντησαν οι Κλαουτζής (2) και Κιούρκος, που χάρισαν την νίκη και την δεύτερη θέση στην ομάδα του Ελύτη.
Τέλος, Απόλλων Δαφίων και Παλλεσβιακός ήρθαν ισόπαλοι 2-2, σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, που πολλοί θα θυμούνται για τον έντονο ρυθμό που είχε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες ήταν στο 0 με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι με τον Δελόλμα και τον Μαστέλλο λίγο μετά την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0. Στο ξέσπασμα αυτό των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα δικό τους ξέσπασμα, και μέσα σε ένα δεκάλεπτο κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με τους Αζάμπι και Παπακώστα, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις και τον «Παλλέ» να παίρνει σημαντικό πόντο στην μάχη της παραμονής.
Η δράση στον όμιλο των play out συνεχίζεται την Κυριακή 7 Απριλίου στις 16:00, με κάποια σημαντικά παιχνίδια. Ρεπό θα έχει η ομάδα του Αρίωνα Παλαιοκήπου.
Στο Ενωσιακό της Θερμής, ο Οδυσσέας Ελύτης θα φιλοξενήσει τον ΑΟ Πολιχνίτου, με τους φιλοξενούμενους να μην θέλουν να φύγουν με άδεια χέρια.
Στη Σκάλα Καλλονής, η τοπική Προοδευτική θα υποδεχτεί τον Αίγειρο, σε μια από τις τελευταίες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων.
Ο Αλκιβιάδης, θα φιλοξενήσει στο Κάτω Τρίτος τον Απόλλωνα Δαφίων, σε ένα παιχνίδι πολύ σημαντικό για το μέλλον των γηπεδούχων.
Τέλος, στο «Καραπαναγιώτειο» της Μόριας, ο Παλλεσβιακός θα είναι ο οικοδεσπότης στην αναμέτρησή του ενάντια στον Αιγέα Πλωμαρίου, σε ένα παιχνίδι που αναμένεται δυνατό.