Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Νίκη με ανατροπή

Άλλη μια νίκη για τον Ήφαιστο που επικράτησε 79-65 του Ηρακλή και έφθασε τις επτά νίκες στο πρωτάθλημα της Basket League. Η ομάδα της Λήμνου με εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο τέταρτο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι σε ένα ανταγωνιστικό Ηρακλή, που κυνήγησε τη νίκη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και έφθασε ακόμα και να προηγείται στο σκορ.

Όμως η εμπειρία κάποιων παικτών του Ηφαίστου έπαιξε το ρόλο της και με επιμέρους σκορ 36-15 στην τελευταία περίοδο το συγκρότημα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πήρε μια σημαντική νίκη, που θα βοηθήσει αρκετά εν όψει του επόμενου αγώνα με το Περιστέρι, που είναι και το τελευταίο για τον πρώτο γύρο. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Λήμνου ήταν ο Δημήτρης Σταμάτης, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν ο Έβανς με 16. Διψήφιοι ήταν ακόμα οι Λιτλ με 12 και Πελεκάνος με 10.

Το φύλλο αγώνα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 33-34, 43-50, 79-65

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Έβανς 16 (8/12 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Σμιθ, Πελεκάνος 10 (1), Τσαϊρέλης 2, Χάμοντς 7 (1), Μολντοβεάνου 7 (1), Σταμάτης 18 (2), Χαριτόπουλος 4, Μούρτος, Λιτλ 12 (2)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 3 (1), Καββαδάς 8, Σούλερ 20 (3), Χάνλαν 9 (3/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μανωλόπουλος, Οκερεαφόρ 7, Κακαρούδης 3 (1), Ζάρας 4 (1), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς.