Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νίκησε με ανατροπή!

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, πανηγύρισε ο Αετός επί της Μικρασιατικής στην Χίο, επικρατώντας 2-1 με ανατροπή.

Η ομάδα των Λουτρών βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 9ο λεπτό όταν ο Μελέκος με κεφαλιά, έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η απάντηση από τον Αετό ήρθε γρήγορα και συγκεκριμένα στο 15ο λεπτό με σκόρερ τον Ραφαήλ Γιουκαρή, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των πρωταθλητών Λέσβου. Μάλιστα στο 31ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πετύχουν ακόμα ένα γκολ αυτή την φορά με τον Άκη Μιχαλάκη, που διαμόρφωσε το 1-2, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μικρασιατική πίεσε για την ισοφάριση, έχοντας δοκάρι με τον Μελέκο, αλλά ο Αετός με σωστή αμυντική λειτουργία κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του 1-2 μέχρι το τέλος, έχοντας και κάποιες καλές στιγμές για ένα ακόμα τέρμα, όπως με τον Πολύζο στο 65ο λεπτό.  Έτσι η ομάδα των Λουτρών κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό, φθάνοντας τους τέσσερις βαθμούς σε δύο παιχνίδια.

Οι συνθέσεις

Μικρασιατική (Τσατσαρώνης): Συριώδης, Μοσχούρης, Βαβάτσικος, Ρηγανιάς, Φαφαλιός (67’Ατσάλης), Παγούδης (80’ Χανδράς), Ντουμάνης Κ., Ντουμάνης Σ. (70’ Λεχουρίτης) Μελέκος, Λαγκώνας, Σκανδάλης

Αετός (Τσίγκας-Διονυσάτος): Παπάζογλου, Πολύζος, Μουτζούρης, Καπταγιάννης, Τριλιανός, Κριπιντίρης, Σεφουλάι (80 Γιαννακουδάκης), Γιουκαρής, Δρακούλης, Μιχαλάκης (65’ Τσομπανέλλης), Βλαστέλλης (86 Παλάσης)