Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ο στίβος ανεβάζει την Λέσβο στα ύψη

Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκονται το τελευταίο διάστημα, αλλά και την πολύ καλή δουλειά που γίνεται τα τελευταία χρόνια στον κλασικό αθλητισμό γενικότερα, ήρθαν να επιβεβαιώσουν και το προηγούμενο Σαββατοκύριακο οι αθλητές-τριες της Λέσβου. Συμμετέχοντας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου των κατηγοριών Παίδων-Κορασίδων (Κ18) στο ΔΑΚ Κατερίνης, οι αθλήτριες και οι αθλητές των σωματείων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου για άλλη μια φορά πραγματοποίησαν εξαιρετικές επιτυχίες, κατέκτησαν μετάλλια, πέτυχαν παλλεσβιακά ρεκόρ και έδειξαν με τον καλύτερο τρόπο πως η δουλειά που γίνεται στο νησί από προπονητές και τους ίδιους έχει απτά αποτελέσματα.

Η ΟΛΓΑ ΦΙΑΣΚΑ (Αθλοκίνηση Α.Σ.) για μια ακόμη φορά μας εντυπωσίασε, καθώς όχι μόνο πήρε την 1η θέση και χρυσό μετάλλιο στα 5.000μ. Βάδην, αλλά και με την καταπληκτική επίδοση 23.22.11 καταρρίπτοντας ξανά το παλλεσβιακό της ρεκόρ πέτυχε την 2η καλύτερη επίδοση στον κόσμο στην κατηγορία της για φέτος.  Η  ταλαντούχα Πρωταθλήτρια του Γρηγόρη Κοντού για άλλη μια φορά  εντυπωσίασε με την δυναμική της και την τέλεια τεχνική της στο βάδην, καθώς τα πήγε περίφημα κερδίζοντας με μεγάλη διαφορά τις υπόλοιπες συναθλήτριές της. Η Όλγα Φιάσκα, όπως ανακοινώθηκε από τον ΣΕΓΑΣ, θα συμμετάσχει με τα χρώματα της Εθνικής Ομάδας (Κ18) στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων/Κορασίδων στο αγώνισμα των 5.000μ. Βάδην,  που θα πραγματοποιηθεί στο Γκιορ της Ουγγαρίας 5-8 Ιουλίου και σύμφωνα με τις επιδόσεις της δείχνει ικανή να διεκδικήσει θέση στο βάθρο των νικητριών.

Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΖΙΝΙΕΡΗ (Αρισβαίος) πήρε την  2η θέση και το αργυρό μετάλλιο στα 100μ. με επίδοση 12.31 (12.28 στους προκριματικούς)  και την 4η θέση στα 200μ. με 25.91 (25.57 στους προκριματικούς).  Η εμφάνιση της Κατερίνας Τζινιέρη σε αυτούς τους αγώνες, αλλά και στους προηγούμενους των Νεανίδων, παρά το μεγάλο τραυματισμό που την ταλαιπώρησε,  έδειξε πως μια νέα σπρίντερ με πολύ μεγάλες δυνατότητες αναδεικνύεται και πάλι από τη Λέσβο.

Σταθερά στα μετάλλια η ΑΝΘΟΥΣΑ ΜΑΝΤΩ (ΑΕΛ Καλλονής) με την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο στα 1.500μ. με 4.40.22, ενώ ήταν 3η παίρνοντας το χάλκινο μετάλλιο στα 800μ. με επίδοση 2.14.19 που αποτελεί παλλεσβιακό ρεκόρ. Η Μαντώ και φέτος παρά τους μικροτραυματισμούς συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της. Η ΝΤΕΡΒΙΣΙ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ (Αθλοκίνηση) ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου στα 2.000μ. Φυσικά Εμπόδια  με 7.12.98  και ήταν στην  6η θέση στα 3.000μ. με 10.36.20.  Οι επιδόσεις της αποτελούν παλλεσβιακά ρεκόρ και στα δύο αγωνίσματα αντίστοιχα. Η Κασσάνδρα, που είναι ένα ανερχόμενο ταλέντο στις μεσαίες αποστάσεις, είναι η ευχάριστη έκπληξη της φετινής χρονιάς.

Η ΣΕΛΛΟΥΝΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ (Αθλοκίνηση) πήρε την 3η θέση και το αργυρό μετάλλιο στα 100μ. με Εμπόδια με 14.57, που αποτελεί παλλεσβιακό Ρεκόρ. Η Γεωργία κάνει φέτος μια πολύ καλή χρονιά με σπουδαίες επιδόσεις σε ένα δύσκολο αγώνισμα, αυτό των εμποδίων. Επίσης, η ΚΑΣΣΟΥ ΜΑΡΙΑ (Αρίων ΓΣ) ήταν 4η στα 1.500μ. με επίδοση 4.47.0, η ΜΠΑΡΑΚΗ ΜΕΛΠΩ (Αθλοκίνηση) ήταν 4η στον Ακοντισμό με βολή 46,75μ., ο ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ ΣΤΕΛΙΟΣ (Αρισβαίος) ήταν 5ος στα 10.000μ. Βάδην με 51.05.12, ο ΤΖΙΜΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ (Αρισβαίος) 5ος στα 400μ. Εμπόδια με 57.53 και 8ος στα 400μ. με 52.30 (51.25 στους προκριματικούς), ο ΚΟΛΩΝΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ (ΑΕ Λήμνος) πήρε την 10η θέση στα 1.500μ. με 4.14.04, η ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΓΑΣ Ολυμπιάς) την 10η θέση στο Άλμα εις΄Υψος με 1.55μ., η ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ ΦΩΤΕΙΝΗ (Αρισβαίος) 10η θέση στα 400μ. με εμπόδια με 67.09 και 18η θέση στα 400μ. με 61.98, η ΤΣΑΛΑΒΟΥΤΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (Αρισβαίος) 11η θέση στα 400μ. με 60.50 και 12η θέση στα 400μ. με εμπόδια με 67.55., ο ΘΕΡΙΟΥΔΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ (Αθλοκίνηση) 12η θέση στα 3.000μ. με 9.25.99, η ΒΕΛΛΟΥ ΜΑΡΙΑ (Αρισβαίος) 13η θέση στα 2.000μ. Φυσικά Εμπόδια με 9.20.03, ο ΚΟΥΣΟΥΝΙΑΣ ΜΙΧΑΗΛ (Αθλοκίνηση) 14ος στα 100μ. με 11.41 και 31ος στα 200μ. με 23.76, η ΜΑΣΑΤΙ ΓΚΡΑΣΙΕΛΑ (Αρίων ΓΣ) 15η στα 5.000μ. Βάδην με 29.32.93, η ΤΣΑΛΙΚΗ ΒΙΚΤΩΡΙΑ (Αθλοκίνηση) 17η στα 100μ. Εμπόδια με 15.88, ΜΩΡΑΪΤΗ ΕΛΕΝΗ (ΑΕ Λήμνος) 24η στο ΄Αλμα Τριπλούν με 10.41μ., ο ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ ((Αθλοκίνηση) 27ος στα 200μ. με 23.65 και η ΚΑΝΛΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (Αρίων ΓΣ) 31η στα 400μ. Εμπόδια με 79.10.