Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Όλα ανοιχτά!

-Νέο ενδιαφέρον στην κορυφή

Η 26η αγωνιστική επεφύλασσε μια μεγάλη έκπληξη για την κορυφή, με τον Ορφέα Κεραμειών να γνωρίζει την ήττα από την ομάδα της Άναξου Σκουτάρου με 4-2. Το παραπάνω αποτέλεσμα, σε συνδυασμό με την νίκη της Φίλιας επί του Κεραυνού Αφάλωνα με 5-1 στο ντέρμπι της αγωνιστικής, έριξε διαφορά από την κορυφή στους 5 πόντους, με τον Ορφέα να πρέπει να εκτελέσει και το ρεπό του, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην υπόθεση του πρωταθλήματος.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο ΑΟ Βασιλικών επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Νίκης, ενώ ο Παπανικολής Ερεσού έφυγε με ένα τεράστιο διπλό από την έδρα του Ταξιάρχη Μανταμάδου.
Νικητής αναδείχθηκε στην έδρα του και ο Μακαρέας Άγρας, που επιβλήθηκε με 3-0 του Γερμανού Καραβαγγέλη. Ισόπαλο αναδείχθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στον Αστέρα Ιππείου και τον Αχιλλέα Πέτρας, στα χαρτιά ο Ορφέας Άντισσας τα Λιονταράκια, ρεπό είχε ο Έφηβος Παμφίλων.

Με Χαλκιώτη οδηγό!

Με τον Στρατή Χαλκιώτη σε τρελά κέφια, η Άναξος επικράτησε στην Πέτρα με 4-2 του πρωτοπόρου Ορφέα Κεραμειών και έδωσε την ευκαιρία στον ΕΜΑΣ Φίλια να μειώσει στους 5 πόντους από την κορυφή δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.
Απόλυτος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Στρατής Χαλκιώτης, που σημείωσε και τα τέσσερα τέρματα των γηπεδούχων και έβαλε διάπλατα την υπογραφή του στην αναμέτρηση. Ο Χαλκιώτης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του και λίγο αργότερα διπλασίασε τα γκολ για την Άναξο. Με την συμπλήρωση του ημίωρου, ο Γιακαλής μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Το 3-1 ήρθε λίγα λεπτά πριν το ημίχρονο, ενώ ελάχιστα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Χαλκιώτης πέτυχε το τέταρτο τέρμα του. Ο Ορφέας είχε τις στιγμές του στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Καθάρισε στο ντέρμπι

Μόνο ανταγωνιστικό δεν ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Φίλια και Κεραυνό, με τους γηπεδούχους να καθαρίζουν το παιχνίδι, επικρατώντας με 5-1 και συγχρόνως, μειώνοντας στους 5 από την κορυφή. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και μόλις στο πρώτο 25λεπτο είχαν τελειώσει το παιχνίδι. Το σκορ άνοιξε στο 7΄ ο Κουνιάρης, ο Καλούλι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 και το 3-0 έγραψε ο Πατσανάς. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 4-0 ξανά με τον Καλούλι. Ο Κεραυνός μείωσε με τον Κοντηβέη, με τον Πανταζή να υπογράφει για το τελικό 5-1.

Εύκολα ο Μακαρέας

Με 3-0 επιβλήθηκε ο Μακαρέας στην έδρα του απέναντι στον Γερμανό Καραβαγγέλη Στύψης, στο παιχνίδι της Κυριακής που συμπλήρωσε το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής.
Από την άσπρη βούλα άνοιξε το σκορ ο Δερεδίνης για τους γηπεδούχους, με τον Δρακούλη να κάνει με απευθείας εκτέλεση φάουλ το 2-0, στο δεύτερο ημίχρονο. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε και πάλι από τέρμα του Δερεδίνη.

Ένα και καλό

Ένα τέρμα του Παναγιώτη Αλεξίου ήταν αρκετό για τα Βασιλικά, με τους γηπεδούχους να κατακτούν ακόμη ένα τρίποντο στην έδρα τους, απέναντι στον Αστέρα Νίκης. Πάντως, ο δυνατός άνεμος και οι δυσμενείς καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στην περιοχή δεν έδωσαν την ευκαιρία στις δύο ομάδες να αποδώσουν όπως θα ήθελαν.

Σάρωσε ο Παπανικολής

Σε μια πολύ όμορφη αναμέτρηση, ο Παπανικολής κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας με 3-5 του Ταξιάρχη Μανταμάδου.
Σκορ στην αναμέτρηση έδωσαν αρχικά οι γηπεδούχοι με εκτελεστή τον Βελάνη, με τον Παπανικολή να απαντάει με σκόρερ τον Ελευθερίου. Ο Κουκούλας έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Μουράρο όμως να απαντάει άμεσα! Μάλιστα, η ομάδα της Ερεσού, πήρε το προβάδισμα πριν το ημίχρονο, με σκόρερ τον Τσίλια.
Στην επανάληψη, ο Βελάνης με δεύτερο δικό του τέρμα ισοφάρισε σε 3-3, ένα αυτογκόλ του Δρακούλη όμως έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Το τελικό αποτέλεσμα ήρθε από το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ελευθερίου.

Ισορροπημένο παιχνίδι

Από ένα ημίχρονο είχαν Αστέρας και Αχιλλέας, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 1-1. Με γκολ του Μαυρομιχάλη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με την απάντηση από πλευράς φιλοξενουμένων να έρχεται στην επανάληψη από τον Ράμα.