Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Όλυμπος – Αετός σημειώσατε… Χ!

Δεν ανέδειξε νικητή το μεγάλο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Όλυμπο και τον Αετό, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 σε ένα παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε από μια στιγμή που σπάνια βλέπουμε στα γήπεδα. Το παιχνίδι ήταν μέτριο με λίγες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Στο πρώτο μέρος ο Αετός απείλησε πρώτος στο 10ο λεπτό με τον Μιχαλάκη να μην μπορεί να νικήσει τον Παπαλόπουλο, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα. Ο Όλυμπος απάντησε στο 31ο λεπτό με τον Διακορώνα να κάνει το σουτ και τον Κάμπερ να μαζεύει δύσκολα την μπάλα με διπλή προσπάθεια. Έξι λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης απείλησε εκ νέου αυτή τη φορά με εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Κάμπερ ήταν στην θέση του και έδιωξε σε κόρνερ. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 41΄ και ήταν για τον Αετό, όταν ο Μιχαλάκης έφυγε τετ- α- τετ με τον Παπαλόπουλο, επιχείρησε να τον περάσει, όμως ο γκολκίπερ του Ολύμπου τον πρόλαβε και μάζεψε την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Όλυμπος είχε την κατοχή της μπάλας και πίεσε λίγο περισσότερο τον Αετό, έχοντας δύο καλές στιγμές με ένα φάουλ του Πετρουζέλλη στο 60ο λεπτό και ένα σουτ του Ξυνού που απομάκρυνε ο τερματοφύλακας της ομάδας των Λουτρών. Από την άλλη ο Αετός επιχείρησε να βγει μπροστά και να ψάξει ένα γκολ, όμως οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει καλά τους χώρους. Με τη συμπλήρωση 77 λεπτών στο παιχνίδι έγινε η φάση που ουσιαστικά έκρινε και το ντέρμπι. Ο Αετός βγήκε στην επίθεση, η μπάλα έφθασε στα αριστερά, ο Μανιός έβγαλε ιδανική σέντρα για το κεφάλι του Παπαδόπουλου, ο οποίος βρήκε δίχτυα για το 0-1. Όμως λίγα δευτερόλεπτα πριν το γκολ ο Μιχαλάκης μετά από μαρκάρισμα αντιπάλου έπεσε στο χόρτο, οι παίκτες του Ολύμπου φάνηκε να σταματούν να παίζουν, οι του Αετού συνέχισαν και βρήκαν το γκολ το οποίο κατακυρώθηκε κανονικά. Στη συνέχεια το παιχνίδι διακόπηκε για λίγα λεπτά και μετά από πολλές διαβουλεύσεις μεταξύ των παικτών, η ομάδα των Λουτρών προχώρησε σε μια σπουδαία κίνηση, τηρώντας το fair play, αφήνοντας ανενόχλητο τον Βουργουτζή να σκοράρει για το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Αετός παρέμεινε στην κορυφή, διατηρώντας την απόσταση των τριών βαθμών από τον Όλυμπο, που δεν κατάφερε να νικήσει ώστε να πιάσει στην κορυφή το συγκρότημα του Θεαγένη Διονυσάτου

Στα άλλα παιχνίδια της 21ης αγωνιστικής η Προοδευτική σκόνταψε απέναντι στον Οδυσσέα Ελύτη μένοντας στο ισόπαλο 1-1. Έτσι η ομάδα της Σκάλας Καλλονής έχασε την ευκαιρία να εδραιωθεί για τα καλά στην τρίτη θέση και πλέον θα δώσει τη δική της μάχη, ώστε να μπει στα play off. Πάντως οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με 1-0 στο 25ο λεπτό χάρη σε τέρμα του Ιγνάτη Νανίδη, όμως ο Οδυσσέας που έπαιξε χωρίς άγχος κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με γκολ από τον Πολύζο στο 78ο λεπτό.

Στην πρώτη τετράδα μπήκε ο Μεσότοπος που επικράτησε 4-1 της Αναγέννησης Γέρας και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για να μπει στα play off. Η ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης φθάνοντας σε μια σημαντική νίκη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 9’ με τον Ελευθερίου, όμως η Γέρα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 28ο λεπτό με τον Λεονταρίδη. Η συνέχεια του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στον Μεσότοπο που βρήκε ακόμα τρία γκολ. Στο 34΄ ο Τσατσάκης έκανε το 2-1, τρία λεπτά αργότερα ο Χατζηβαγιάννης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ το τελικό 4-1 πέτυχε ο Καδής με πέναλτι στο 75ο λεπτό.

Ο αγώνας μεταξύ του Ατρόμητου και της Φίλιας δεν χωράει σε κριτική καθώς η ομάδα του Κώστα Μυλωνά κατάφερε να νικήσει με το ευρύ 7-0, επιστρέφοντας έτσι στα τρίποντα στην προσπάθεια που κάνει για μια θέση στην τετράδα. Από την άλλη ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι και δέχθηκε ακόμα μια ήττα. Από την Φίλια σκόραραν κατά σειρά επτά διαφορετικοί παίκτες. Κουνιάρης, Νικόλοφ, Καλλούλι, Μαστραντωνάς, Κατζανός, Κουτσιανίτης και Φιλιανός ήταν οι σκόρερ των νικητών που είχαν και δύο δοκάρια με Καλλούλι και Πανταζή.

Ο Αιγέας δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στον Ανδρονικά τον οποίο κέρδισε με 4-0 και συνεχίζει να ελπίζει για την τετράδα. Η νικήτρια ομάδα έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και έφθασε δίκαια στους τρεις βαθμούς. Ο Χρυσάφης στο 43ο λεπτό έκανε το 1-0 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ο Αιγέας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό πετυχαίνοντας ακόμα τρία γκολ, με τους Πρωτονοτάριο στο 52’, Χρυσάφη στο 75΄ και Μουτσογιάννη στο 80’. Ο τελευταίος είχε και ένα χαμένο πέναλτι στο 88ο λεπτό το οποίο απέκρουσε ο γκολκίπερ του Ανδρονικά.

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Απόλλωνα Δαφίων με τον Αρίωνα Μήθυμνας, αγώνας ο οποίος μάλιστα άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής. Ουσιαστικά όλα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο, όταν στο 12ο λεπτό ο Καβαλίκας έκανε το 1-0, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Μόλβαλης έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Τέλος, στις επιτυχίες επέστρεψε ο Ορφέας Κεραμειών που νίκησε 3-1 τον ουραγό, αλλά ανταγωνιστικό για δεύτερο σερί ματς ΑΟ Βασιλικών. Η ομάδα του Πάρη Καραϊσκάκη ήταν καλύτερη στα σημεία και πήρε έτσι το τρίποντο. Ο Καραδημητράκης βρήκε δίχτυα δύο φορές (5’ και 18’), ο Στόικος μείωσε με πέναλτι σε 2-1 στο 22ο λεπτό, αλλά ο Προδρόμου με δικό του τέρμα στο 84΄ κλείδωσε τη νίκη για τον Ορφέα.