Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ορφέας σε πορεία ανόδου!

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Ορφέας Κεραμείων σε ακόμη ένα ντέρμπι, απέναντι στην ομάδα από τα Βασιλικά, ανοίγοντας και άλλο την ψαλίδα από την δεύτερη θέση. Έχασε έδαφος η Φίλια απέναντι στον Παπανικολή, επίδειξη δύναμης του Ταξιάρχη απέναντι στον Μακαρέα Άγρας. Μεγάλη εκτός έδρας νίκη η Άναξος επί του Ορφέα Άντισσας, καταιγιστικός ο Γερμανός Καραβαγγέλης απέναντι στον Αστέρα Ιππείου. «Κόλλησαν» στο 1-1 Αχιλλέας Πέτρας και Αστέρας Νίκης, στα χαρτιά ο Έφηβος τα Λιονταράκια. Ρεπό ο Κεραυνός Αφάλωνα.

Συνέχισε τον πρωταθλητισμό

Ασταμάτητος ο Ορφέας Κεραμειών, νίκησε σε ακόμη ένα ντέρμπι κορυφής, αυτή την φορά τον ΑΟ Βασιλικών με σκορ 2-0, μεγαλώνοντας την ήδη υπάρχουσα διαφορά, στο +8 από τα Φίλια και στο +9 από Κεραυνό Αφάλωνα και ΑΟ Βασιλικών. Πολύ ενδιαφέρον είχε το αγωνιστικό σκέλος, με τον Ορφέα να είναι καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Κρασόπουλο, χωρίς όμως να καταφέρνει να ανοίξει το σκορ. Στην επανάληψη, ο Σφακιανάκης κέρδισε πέναλτι για τους γηπεδούχους. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε ο Κρασόπουλος, ο οποίος ήταν και εύστοχος από τα 11 βήματα.

Ο Ορφέας συνέχισε να απειλεί χωρίς να ρίχνει τον ρυθμό της αναμέτρησης, θέλοντας να κλειδώσει το τρίποντο με ένα δεύτερο τέρμα. Τελικά, το δεύτερο τέρμα ήρθε, όπως και το πρώτο. Μετά από ανατροπή του Κρασόπουλου από τον κίπερ των Βασιλικών, Αλεξίου, και κόκκινη κάρτα και στους δύο για διένεξη μεταξύ τους, ο Σαράφης κατάφερε να διαμορφώσει από την άσπρη βούλα το 2-0, πέντε λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Απώλεια στην Ερεσό

Η Φίλια δεν κατάφερε να πάρει το διπλό στην έδρα του Παπανικολή Ερεσού, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Το σκορ άνοιξε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Ντερβισάι στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα από τη Φίλια πάλεψε να ανατρέψει το παιχνίδι, ισοφάρισε με τον Κριστίν Καλουλί, αλλά δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από την Ερεσό, με τους φιλοξενούμενος να στέκονται και άτυχοι σε δύο φάσεις, όπου η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Κέρδος για τον Αστέρα

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν Αχιλλέας Πέτρας και Αστέρας Νίκης, σε ένα παιχνίδι που η κατάληξή του βρίσκει κερδισμένους τους φιλοξενούμενους, που έφυγαν αήττητοι από μια ζόρικη έδρα της κατηγορίας και συνέχισαν την καλή τους πορεία. Ο Αστέρας Νίκης έδειξε από νωρίς τι ζητάει από το παιχνίδι και μόλις στο 5΄ άνοιξε το σκορ με τον Μετούσι. Με κεφαλιά ο Νικόλοφ απάντησε για τους γηπεδούχους, με το 1-1 να μένει έως το τέλος, παρά την υπεροχή του Αστέρα.

Δεν τον λυπήθηκε

Απίστευτη εμφάνιση από τον Γερμανό Καραβαγγέλη, με την ομάδα της Στύψης να κατατροπώνει με 6 τέρματα τον Αστέρα Ιππείου. Τα γκολ για την ομάδα της Στύψης πέτυχαν οι Τσολάκης (2), Οικονομίδης (2) και Μανδάνης (2), με το σκορ να μπορούσε να ‘χε ξεφύγει ακόμη περισσότερο με τα δοκάρια των Σανταβά, Μανδανή και Τσολάκη.

Γκολ και θέαμα!

Την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα όμορφο παιχνίδι είχαν όσοι πήγαν στο γήπεδο του Μεσότοπου, εκεί που ο Μακαρέας Άγρας φιλοξένησε τον Ταξιάρχη Μανταμάδου, με την αναμέτρηση να καταλήγει στα χέρια των φιλοξενούμενων με το τελικό 3-5. Το σκορ άνοιξε ο Χατζηδημητρίου από…  τα αποδυτήρια, με τον Δρακούλη να ισοφαρίζει δέκα λεπτά αργότερα. Ο Χατζηδημητρίου όμως ξαναχτύπησε δις πριν το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-3.

Στο δεύτερο μισό, ο Σταμάτης για ακόμη μια φορά έπιασε στον ύπνο τους γηπεδούχους με το που μπήκαν στο γήπεδο. Με πέναλτι ο Δρακούλης μείωσε, με τον Χατζηδημητρίου να σκοράρει εκ νέου και να πετυχαίνει καρέ τερμάτων για το 2-4. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Χυδεριώτης.

Του έκανε πλάκα

Με τρομερή εμφάνιση, η Άναξος πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα του Ορφέα Άντισσας, με το τελικό 2-5 να το αποδεικνύει. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Χαλκιώτης (2), Χονδρονικόλας, Γιοντέρη και αυτογκόλ του Αγγέλη, με τον Τιμολέων και Χασάπη να μειώνουν για τους γηπεδούχους.