Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Όταν ξύπνησε ήταν αργά

Με το χειρότερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο της Γ΄ Εθνικής ο Αιολικός, καθώς ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα του από τον ΑΟ Υπάτου και συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη στα τελευταία παιχνίδια. Η ομάδα της Μυτιλήνης πλήρωσε ουσιαστικά το κακό πρώτο ημίχρονο αφού βρέθηκε να χάνει με 2-0, στην επανάληψη μπορεί να βελτιώθηκε, όμως δεν κατάφερε να πάρει τίποτα από την αναμέτρηση μένοντας χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Πολύ καλή εμφάνιση από τον ΑΟ Υπάτου που έπαιξε έξυπνα και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αιολικός ήταν κατώτερος των περιστάσεων, με τον ΑΟ Υπάτου να κάνει σχεδόν ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου Μυτιλήνης. Αν εξαιρέσουμε ένα σουτ από τον Αγριμάκη στο 21ο λεπτό, το οποίο απομάκρυνε δύσκολα ο Κραβαρίτης, η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους. Στην πρώτη του καλή στιγμή στον αγώνα στο 28΄ ο ΑΟ Υπάτου άνοιξε το σκορ με τον Νικολόπουλο να δίνει ασίστ στον Ποτουρίδη και αυτός από κοντά έκανε το 0-1, σκοράροντας απέναντι στην πρώην του ομάδα, γκολ το οποίο δεν πανηγύρισε.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο 35΄ με τον Λαμπράκη να εκτελεί φάουλ και τον Κρητικό να σουτάρει στην κίνηση αλλά ο Κραβαρίτης ήταν στην θέση του. Ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά του Νικολόπουλου από πλευράς ΑΟ Υπάτου να απειλήσει με το δυνατό σουτ να φεύγει άουτ, ενώ στο 39΄ το σουτ από τον σκόρερ Ποτουρίδη απέκρουσε με υπερένταση ο Σφύρλας. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην επίτευξη ενός ακόμα τέρματος με τον Νικολόπουλο, ο οποίος έκανε ωραία ατομική προσπάθεια φθάνοντας στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Σφύρλα για το 0-2, παγώνοντας ακόμα περισσότερο τον Ταρλά.

Επέστρεψε, αλλά…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός μπήκε καλύτερα με στόχο να μειώσει, όμως και πάλι ο ΑΟ Υπάτου δημιούργησε προβλήματα στους κυανόλευκους. Στο 47΄ το σουτ του Δέδε από μακριά πέρασε λίγο άουτ. Στο 54΄ ο Αιολικός έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-2 όταν ο Σπόλιαριτς από πλεονεκτική θέση αστόχησε. Στο 56ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ από τον Παπαχαραλάμπους, με την μπάλα να σταματά στην οριζόντια δοκό.

Στη συνέχεια ο Αιολικός πήρε τα ηνία του παιχνιδιού έχοντας διαδοχικές φάσεις με Μπουρού στο 61΄ και Λαμπράκη στο 68΄, χωρίς ωστόσο να βρει κάποιο γκολ. Όμως στο 73ο λεπτό μετά από σέντρα του Κρητικού και άστοχη έξοδο του Κραβαρίτη ο Αγριμάκης με σουτ μείωσε σε 2-1, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του. Οκτώ λεπτά αργότερα και ενώ η ομάδα της Μυτιλήνης πίεζε για την ισοφάριση, ο Κακκαβάς εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Σφύρλα και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3, με τον Αιολικό να μένει και πάλι πίσω στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά.

Στο 83ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι όταν η μπάλα μετά από σέντρα του Λαμπράκη χτύπησε σε χέρι αμυντικού του ΑΟ Υπάτου, ο Μπουρούς ανέλαβε την εκτέλεση μειώνοντας και πάλι σε 2-3. Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού πήραν μια άγρια ομορφιά καθώς ο Αιολικός έψαχνε την ισοφάριση και είχε δύο μοναδικές στιγμές με τον Μπουρού, αρχικά στο 92΄ όταν από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ και στο 95΄ όταν επιχείρησε μια λόμπα, όμως ο Κραβαρίτης απομάκρυνε σωτήρια και έτσι ο ΑΟ Υπάτου πήρε τη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα της Μυτιλήνης έχει παράπονα από τη διαιτησία για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε όταν η μπάλα βρήκε σε χέρι παίκτη του ΑΟ Υπάτου, όμως το τελευταίο πράγμα που απασχολεί τον Αιολικό τώρα είναι η διαιτησία, καθώς η ομάδα της Μυτιλήνης ηττήθηκε στην έδρα της για πρώτη φορά φέτος και παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Παππάς-Αντωνάκας): Σφύρλας, Αγριμάκης, Καλαφάτης (50′ Παλαμουτσής), Κρητικός, Μπάρκας, Τσομπανέλλης (62′ Καλαμποκάς), Σπόλιαριτς (89′ Καλόμπο), Κατσίκης, Κόρνεφ (55′ Αλαγιάννης), Μπουρούς, Λαμπράκης

ΑΟ Υπάτου (Π. Κωνσταντακόπουλος): Κραβαρίτης, Σβίγγος, Οικονομόπουλος, Γκούμας, Παπαχαραλάμπους (89′ Καράι), Ταυταρίδης, Δέδες, Σπέτσι (82′ Μιλς), Νικολόπουλος (71′ Σπηλιώτης), Ποτουρίδης (64′ Κακκαβάς), Σαχσανίδης