Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Το πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά…

Μέχρι τέλους και για την ακρίβεια μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο του τελευταίου παιχνιδιού με την Καλλιθέα Ρόδου, πάλεψε ο Παπάδος Γέρας για την άνοδο στην Γ’ Εθνική του μπάσκετ των ανδρών, αλλά δεν τα κατάφερε.  Η ήττα με 92-70 από τους Ροδίτες μπορεί να άφησε την ομάδα του Γιάννη Τσολάκη στην 2η θέση και εκτός Γ’ Εθνικής, ωστόσο μόνο ικανοποίηση μπορεί να αισθάνονται στον Παπάδο για την συνολική τους εμφάνιση. Οι Γεραγώτες έκαναν εξαιρετικές εμφανίσεις, κέρδισαν εύκολα τα δυο πρώτα τους παιχνίδια με την  Χίο και τα Φανάρια Νάξου, έχασαν από το Καρλόβασι σε ένα ματς αδιάφορο, όμως, το βράδυ του Σαββάτου (αφού εκεί έπαιξαν ως επί το πλείστον αναπληρωματικοί) πήγαν την Κυριακή το πρωί απέναντι στο μεγάλο φαβορί, την Καλλιθέα, να παίξουν έναν τελικό.

Μέχρι το ημίχρονο ο Παπάδος ήταν κοντά στο σκορ, όντας μόλις 3 πόντους πίσω και έδειχνε πως είναι ικανός να πάει μέχρι τέλους. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου μάλιστα με μια βολή, ο Γιάννης Ζεστός έφερε το ματς στα ίσια, αλλά κάπου εκεί η ομάδα της Ρόδου πήρε μπροστά και με ένα επιθετικό κρεσέντο από την γραμμή του τρίποντου, κατάφερε να πάει την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και να τελειώσει την σεμνή τελετή πρόωρα.

Χαρακτηριστικό της μεγάλης ευστοχίας των παικτών της Καλλιθέας είναι το γεγονός πως σημείωσαν συνολικά 21 τρίποντα(!), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο, που κρίθηκε ουσιαστικά και το παιχνίδι, είχαν 7/11 σουτ έξω από την γραμμή των 6.75, ποσοστό τρομακτικό αν μη τι άλλο για κάθε αντίπαλο. Μιλώντας στα Νέα της Λέσβου, ο Πρόεδρος του Παπάδου, Βασίλης Ανδριώτης, εξέφρασε την ικανοποίησή του για την παρουσία της ομάδας: «Είμαστε σίγουρα ευχαριστημένοι με την δεύτερη θέση χάνοντας την πρωτιά στις λεπτομέρειες. Θέλαμε από την αρχή του τουρνουά να πάμε στον τελευταίο αγώνα και να παίξουμε εκεί τις πιθανότητές μας και αυτό το πετύχαμε. Κάναμε καλή δουλειά, αλλά ο αντίπαλος ήταν πιο έμπειρος και με μεγάλη ευστοχία, επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που τον ήθελαν φαβορί.  Μην ξεχνάμε βεβαίως και το γεγονός πως το γήπεδο που παίξαμε, στο Περιστέρι, δεν έχει καμία σχέση με το δικό μας εδώ στο Κλειστό, είναι σαφώς μεγαλύτερων διαστάσεων και οι παίκτες μας δεν είναι συνηθισμένοι».

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-42(ημ.), 63-51, 92-70

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Βλαχοδήμος): Παππάς, Παπακωνσταντίνου 5(1), Παναγιωταράκος 11, Γυφτάκης 19(5), Μπιλλιάς, Συμιακός, Εκινέ 5(1), Παρδακάς 17(4), Σκορδάλης 26(6), Κούρος Ι. 7, Δούβαλης 2.

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Ζεστός Ι.):  Σταμούλης 6(2), Τσαλώνης, Γκορόγιας 9(3), Μπουρούς 4, Παπαθανασίου, Λινάρδος, Ζεστός Ι. 13(1), Ζεστός Γ. 13, Γαβριηλίδης, Ταμβακέλλης, Ψημίτης 21(2), Ζενελάι.