Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΑΕΤΟΣ: Ούτε τώρα…

Ήταν μαχητικός, το πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά τελικώς ο Αετός έφυγε ηττημένος από το γήπεδο του Πανελευσινιακού με 3-1.

Η ομάδα των Λουτρών σε ακόμα ένα παιχνίδι αδίκησε τον εαυτό της, έμεινε στους οκτώ βαθμούς με την υπόθεση παραμονή να έχει δυσκολέψει αρκετά και πλέον χρειάζεται ένα θαύμα για να σωθεί. Από την άλλη αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα της Ελευσίνας, που έφθασε τους 12 βαθμούς, έχει ένα παιχνίδι λιγότερο και δείχνει να ξεμπερδεύει με την σωτηρία.

Αξίζει να αναφέρουμε πως οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με κάποιες αλλαγές στην σύνθεσή τους με τους Τριλιανό, Τοπάλι και Χρυσάφη να παίρνουν θέση βασικού στο αρχικό σχήμα.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αετός προσπάθησε να μην επιτρέψει στους παίκτες του Πανελευσινιακού να πετύχουν κάποιο τέρμα. Αυτό το κατάφεραν μέχρι και το τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του πρώτου μέρους, όμως στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ του Σεκούμπα, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια του ποδοσφαιριστή της ομάδας του Θεόφιλου Καλύβα. Σίγουρα αυτή η εξέλιξη δεν ήταν η ιδανική για τους νεοφώτιστους που κατόρθωσαν να κρατήσουν το μηδέν μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο Σεκούμπα είχε άλλη άποψη. Να σημειωθεί πως στο πρώτο μέρος ο Αετός ήταν η ομάδα που είχε την υπεροχή, (στο 7ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία ο Χρυσάφης για το 0-1), αλλά ο Πανελευσινιακός ήταν εκείνος που πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ.

Στην επανάληψη ο Αετός προσπάθησε να αντιδράσει και από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ ήταν αναγκασμένος να γίνει πιο επιθετικός. Με τη συμπλήρωση 51 λεπτών στην αναμέτρηση η ομάδα των Λουτρών κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με κεφαλιά του Τριλιανού, ύστερα από κόρνερ του Σεφουλάι, με τον Μυτιληνιό αμυντικό να πετυχαίνει το δεύτερό του γκολ στο πρωτάθλημα μετά από εκείνο στο εντός έδρας παιχνίδι με το Κερατσίνι στην πρεμιέρα της Γ΄ Εθνικής.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν ένα ακόμα γκολ, ενώ παράλληλα φυλούσαν και τα νώτα τους, ώστε ο Πανελευσινιακός να μην βρει άλλο τέρμα. Ωστόσο στο 61ο λεπτό ο Αετός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Άλεξ Τοπάλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μία καθόλου θετική εξέλιξη, αφού ήρθε σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν και στο 63΄ είχαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-1, με τον Κακοσίμο να σημαδεύει το δοκάρι του Κάμπερ για καλή τύχη των νεοφώτιστων.

Η ομάδα των Λουτρών προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το 1-1, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, παράλληλα και με κάποιες διορθωτικές κινήσεις από το τεχνικό δίδυμο. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανελευσινιακός λύγισε την αντίσταση του Αετού, αρχικά στο 82ο λεπτό με το πανέμορφο ανάποδο ψαλίδι του Σεκούμπα να καταλήγει στα δίχτυα του Κάμπερ, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν η σειρά του Κακοσίμου να χρισθεί σκόρερ με σουτ, γράφοντας το 3-1 και τον επίλογο στο ματς.

Αναμφίβολα αν δεν υπήρχε η αποβολή του Τοπάλι η τελική εικόνα του αγώνα μπορεί να ήταν διαφορετική, ωστόσο αυτό που μετράει είναι η ήττα με τον Αετό να μην καταφέρνει να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, ενώ να θυμίσουμε πως η ομάδα των Λουτρών παραμένει χωρίς νίκη από την επανέναρξη του πρωταθλήματος, έχοντας τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες στα πέντε παιχνίδια που έχει δώσει.

Πλέον ο Αετός για να παραμείνει στην κατηγορία θα πρέπει να νικήσει τα δύο παιχνίδια που απομένουν με Θύελλα Ραφήνας και Αστέρα Βάρης, κάτι που δεν είναι εύκολο, αφού μιλάμε για δύο ομάδες που βρίσκονται στην πρώτη τετράδα.

Οι συνθέσεις

Πανελευσινιακός (Θ. Καλύβας): Παλιγγίνης, Μιχαήλος (16 λ.τρ. Ατματζίδης), Σταγάκης, Οικονομόπουλος, Σεμερτζάκης, Μπούσης, Αρβανιτάκης (84 Μαζιώτης), Τούσης (53 Κακοσίμος), Σεκούμπα, Μακρίδης (84 Μπουρντένης), Λάμπρου

Αετός (Θ. Τσίγκας – Θ. Διονυσάτος): Κάμπερ, Τοπάλι, Δρακούλης, Πετρουζέλλης, Τριλιανός, Κριπιντίρης, Χρυσάφης (86 Μιχαλάκης), Τσομπανέλλης (68 Μουτζούρης), Πολύζος (56 Διμπαμπής), Σεφουλάι (86 Παπαδόπουλος) Βλαστέλλης