Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 2-0: Άξιζε κάτι καλύτερο

Ο Αιολικός έδειξε πολύ καλό πρόσωπο για 87 λεπτά στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανελευσινιακό και εκεί που έδειχνε ότι θα μπορούσε να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, τελικά η ομάδα της Ελευσίνας με δύο γκολ σε τρία λεπτά (86΄ και 90΄) πήρε τη νίκη με 2-0, παραμένοντας στο κόλπο της πρώτης θέσης, ειδικά μετά και την απώλεια βαθμών της Προοδευτικής στην Βάρη. Από την μεριά τους οι κυανόλευκοι θέλησαν να δώσουν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά την νίκη επί του Καραβά, φθάνοντας κοντά σε ένα θετικό αποτέλεσμα, δίχως ωστόσο να τα καταφέρουν στο φινάλε της αναμέτρησης.

Το σύνολο του Θοδωρή Γιακαλή πήγε στην αναμέτρηση με δύο πολύ σημαντικές απουσίες, αυτές των Αποστολόπουλου και Μουζακίτη, με τον τεχνικό του Αιολικού να παρατάσσει την ομάδα για πρώτη φορά με σύστημα 5-4-1 με ρόμβο, τακτική που απέδωσε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς να καταγραφεί η μεγάλη ευκαιρία, στην επανάληψη ο Αιολικός έφθασε κοντά στο γκολ σε τρεις περιπτώσεις με τους Γκέζο, Κονδύλη και Γιουκαρή.

Από την άλλη ο Πανελευσινιακός δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Βρονταρά μέχρι και το 86ο λεπτό, όταν σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι βρήκαν τα αντίπαλα δίχτυα με τον Παπατζίκο, που πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ και απόκρουση του Βρονταρά. Τρία λεπτά αργότερα ο Πανελευσινιακός κλείδωσε τη νίκη του με προβολή του Σεκούμπα, έχοντας ωστόσο σωριάσει στο έδαφος αντικανονικά τον Τακίδη. Σε γενικές γραμμές η ομάδα της Μυτιλήνης ήταν αρκετά καλή, όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι ακόμα από ένα εκτός έδρας παιχνίδι.

Πανελευσινιακός (Μ. Σεροπιάν): Γκλώτσος, Μανδαμαδιώτης, Λώλος, Συριόπουλος, Παπατζίκος, Μαρής (92’ Ξενοπανάγος), Αντωνακόπουλος (46’ Σεκούμπα), Μπούσης, Βεζιρτζόγλου, Λαζαρίδης (82’ Τσακίρης), Μουσκάι (60’ Ερέρα)

Αιολικός (Θ. Γιακαλής): Βρονταράς, Αγριμάκης, Κουρούπης, Τακίδης, Πάτας, Νικολάου, Κρητικός, Γιουκαρής, Μουκίδης, Πινιέιρο (83′ Παπιομίτογλου), Γκέζος (64′ Κονδύλης)