Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Παραμένει ζωντανή, αρνείται να παραδοθεί

“Πολύ σκληρή για να πεθάνει” αποδεικνύεται η Καλλονή, η οποία την Κυριακή στον Ταρλά  πήρε μεγάλης  σημασίας νίκη, την τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας, επικρατώντας με 2-1 του Αχαρναϊκού στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου. Μια νίκη που μετά από καιρό φέρνει την ομάδα της Λέσβου πάνω και από τον Αιγινιακό και σε απόσταση ενός μόλις πόντου από την Αναγέννηση Καρδίτσας, που είναι η πρώτη που σώζεται έστω και αν έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η Καλλονή για άλλο ένα παιχνίδι έβγαλε πείσμα και πάθος στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που της δόθηκαν. Η πρώτη καλή στιγμή της ήρθε στο 2ο λεπτό με ένα σουτ που έγινε από τον Σοφιάνη, όμως ο Ψύχος μπλόκαρε εύκολα την μπάλα, ενώ στο 6ο λεπτό και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία,  με τον Λαμπράκη να εκτελεί φάουλ, τον Αποστόλου να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει άουτ.

Ο επιθετικός μονόλογος συνεχίστηκε με τον Σισέ να αστοχεί με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση ύστερα από κόρνερ του Λαμπράκη, ενώ στο 12ο οι γηπεδούχοι κέρδισαν έμμεσο ύστερα από γύρισμα αμυντικού του Αχαρναϊκού στον Ψύχο με τον τερματοφύλακα του Αχαρναϊκού να πιάνει την μπάλα, αλλά η εκτέλεση του Λαμπράκη βρήκε πάνω στο τείχος. Οι Μενιδιάτες είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 17ο, με τον Ντάγκρας που έκανε ένα σουτ βολίδα, η μπάλα κάπου κόντραρε και ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε εντυπωσιακά την μπάλα.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα τελείωνε ισόπαλο, στο 45ο η Καλλονή άνοιξε το σκορ με γκολ του Σισέ ύστερα από αρχικό σουτ του Σοφιάνη, το οποίο απέκρουσε ο Ψύχος με τον υψηλόσωμο επιθετικό να παίρνει το  ριμπάουντ και να κάνει  το 1-0. Στην επανάληψη μέσα σε τρία λεπτά είχαμε εναλλαγή συναισθημάτων. Αρχικά στο 52ο ο Αχαρναϊκός ισοφάρισε με σκόρερ τον Μεζίνι σε μία περίεργη φάση καθώς υπήρξαν  πολλές διαμαρτυρίες πως η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή, αλλά βοηθός και διαιτητής μέτρησαν το γκολ για το 1-1. Τρία λεπτά μετά όμως η Καλλονή πήρε εκ νέου προβάδισμα όταν ο Λαμπράκης εκτέλεσε φάουλ και ο Σοφιάνης με κεφαλιά νίκησε τον Ψύχο για το 2-1. Από κει και πέρα δεν είχαμε κάτι άλλο στο παιχνίδι, η Καλλονή έκλεισε τους χώρους και έξυπνα κράτησε το τρίποντο.

Καλλονή (Γαβαλάς): Παπαδόπουλος, Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Αποστόλου, Γιουκαρής (71΄ Σβόγιτς), Λίταινας, Λαμπράκης, Σισέ (78΄ Αγριμάκης), Σοφιάνης (84΄ Γιώργου)

Aχαρναϊκός (Κόστιτς): Ψύχος, Σωτηραίος, Παπατόλιος (75΄ Μαρσελίνο), Τσεμπερίδης, Σιάννης, Καραντασιάδης (46΄ Κυριαζόπουλος), Αναστασίου, Τζέφερσον, Πλαβούκος, Ζαχαρός (46΄ Μεζίνι), Ντάγκρας.