Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Πισωγύρισμα!

Ο Αιολικός ηττήθηκε στην έδρα του 1-0 από τον Παναρκαδικό για την 22η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής, χάνοντας την ευκαιρία να αποσπαστεί και άλλο από την επικίνδυνη ζώνη. Η ομάδα του Βλάντιτσα Πέτροβιτς πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες εντός έδρας εμφανίσεις και ηττήθηκε δικαίως. Ο Αιολικός που παρουσιάστηκε άχρωμος, άνευρος και κάνοντας πολλά λάθη, είδε την ομάδα της Αρκαδίας, που έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο, να φεύγει εκείνη με τους βαθμούς της νίκης. Πλέον οι κυανόλευκοι θα τα παίξουν όλα για όλα στο επερχόμενο παιχνίδι με τον Κιθαιρώνα Καπαρελλίου στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, αγώνας που αποκτά χαρακτήρα τελικού.

Στο παιχνίδι ο Αιολικός ήταν αυτός που είχε την πρώτη καλή στιγμή με τη συμπλήρωση έξι λεπτών, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαμπράκη ο προωθημένος Βαλιός δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Ζαχαρή, που απέκρουσε με δεύτερη προσπάθεια. Δύο λεπτά αργότερα ο Παναρκαδικός απάντησε, με τον Τσιώλη να σεντράρει και τον Γιουκούδη να βλέπει τον Βρονταρά να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 13΄ ο Στρέμπας δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά ο Βρονταράς ήταν στη θέση του και απέκρουσε, με τον Παναρκαδικό να πραγματοποιεί ακόμα μια τελική.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 20΄ είχαν ακόμα μια ευκαιρία με το σουτ από τον Γιουκούδη να μπλοκάρει ο Βρονταράς. Ένα λεπτό μετά ο Τσιώλης βγήκε τετ-α-τετ με τον Βρονταρά, όμως ο έμπειρος κίπερ του Αιολικού τον πρόλαβε στην έξοδο και του πήρε την μπουκιά από το στόμα. Στο 26ο λεπτό η ατυχία χτύπησε την πόρτα των Μυτιληνιών, καθώς ο Κατσίκης ο οποίος αγωνίστηκε με ένεση δεν μπόρεσε να συνεχίσει και έτσι ο Πέτροβιτς έχασε έναν από τους σημαντικούς παίκτες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Παναρκαδικός να ανοίξει το σκορ με σκόρερ τον Γιουκούδη, ο οποίος πήρε την ασίστ από τον Νίκο Λυμπερόπουλο και αφού πρώτα πέρασε τον Βρονταρά, στη συνέχεια πλάσαρε ψύχραιμα για το 0-1.

Ο Αιολικός προσπάθησε να απαντήσει, όμως τα πολλά λάθη σε συνδυασμό και με την καλά στημένη άμυνα από πλευράς Παναρκαδικού δεν του επέτρεψαν να κάνει φάσεις. Μάλιστα στο 40ό λεπτό οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν κάνει το 0-2 όταν το σουτ του Λυμπερόπουλου μέσα από την περιοχή απέκρουσε ο Βρονταράς. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει, αλλά το σουτ του Μπουρού ύστερα από σέντρα του Λαμπράκη μπλόκαρε ο Ζαχαρής.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό ο Πέτροβιτς προέβη σε νέα αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Μπάρκας δεν μπόρεσε να συνεχίσει, με τον Τριλιανό να μπαίνει στη θέση του. Αξίζει να σημειωθεί πως τρία λεπτά νωρίτερα ο Κεσίδης από πλευράς Παναρκαδικού θα μπορούσε να είχε κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Βρονταράς. Τα λεπτά περνούσαν, η ομάδα της Μυτιλήνης προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με κάποια στημένα και με κάποια γεμίσματα, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει, αφού ο Παναρκαδικός κρατούσε καλά την άμυνά του. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα στο 83ο λεπτό, καθώς οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καλαφάτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 89ο λεπτό οι κυανόλευκοι είχαν την καλύτερή τους στιγμή στο δεύτερο μέρος όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπουρού, ο Σπόλιαριτς δε μπόρεσε να βρει το σουτ και έτσι ο Παναρκαδικός έφυγε από τη Μυτιλήνη με τους τρεις βαθμούς καθώς δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Βλ. Πέτροβιτς): Βρονταράς, Αγριμάκης, Καλαφάτης, Μπάρκας (58΄ λ.τ.ρ. Τριλιανός), Βαλιός, Σπόλιαριτς, Παλαμουτσής, Κατσίκης (26΄ λ.τ.ρ. Τσιπάς), Τσουβαλτσίδης (70΄ Μπατίζ), Μπουρούς, Λαμπράκης (62΄ Αλαγιάννης)

Παναρκαδικός (Θ. Στάικος): Ζαχαρής, Μπινιώρης, Νάνος, Καπετανάκης, Κεσίδης, Γιουκούδης, Ν. Λυμπερόπουλος (90+1΄ Παπαλάμπρος), Αντωνόπουλος (79΄ Μπάρδος), Στασινόπουλος, Στρέμπας, Τσιώλης