Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Σπουδαία νίκη η Σαπφώ, 2-1 τα Χανιά!

Η Σαπφώ έσπασε το ρόδι στη Β΄ Εθνική, παίρνοντας σπουδαία νίκη επί των Χανίων με 2-1. Τα συγκρότημα του Μάριου Δασκάλου μπήκε στο παιχνίδι με αποκλειστικό στόχο να διεκδικήσει τη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που στοχεύει ψηλά. Μεγάλη πρωταγωνίστρια στην αναμέτρηση ήταν η Μιχαέλα Γιαννή, που σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας της, το ένα στο πρώτο και το άλλο στο δεύτερο ημίχρονο. Ενδιάμεσα τα Χανιά είχαν ισοφαρίσει με την Μελάκη στο 70ό λεπτό, ενώ στο 1-1 η Σαπφώ έχασε και πέναλτι με την Δήμητρα Κατρακάζα. Ωστόσο η ομάδα του Μάριου Δασκάλου πήρε αυτό που ήθελε, δηλαδή τους τρεις βαθμούς.

Οι συνθέσεις

Σαπφώ (Δασκάλου): Καλαϊτζή, Κούρτη (80′ Μπουλμπούλη), Δαγκλή, Ψωμαδέλλη, Ασημίνου, Καρόζη, Κατρακάζα Ε., Κατσάρα (90′ Τόλη), Γιαννή, Αγγελάκη (63′ Κατρακάζα Δ.), Μπάσια (90′ Αργυρίου)

ΑΟ Χανιά (Τσικουδάκης): Στανίνου, Μελάκη, Δημισκίδου, Μαρινάκη, Κουρουμιχελάκη, Πισσαδάκη,Τζουτζουράκη, Νιαυραδάκη, Κασσωμένου, Τζικουδάκη, Βασιλείου

Ξεκίνημα με ήττα για τον ΠΑΣ Λέσβου

Αντίθετα για το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής ο ΠΑΣ Λέσβου ηττήθηκε 5-1 από τον Παιανιακό. Η ομάδα του Ευθύμη Παπακώστα ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο όπου βρέθηκε να χάνει με 2-1, όμως στην επανάληψη ο Παιανιακός εκμεταλλεύτηκε την ανωτερότητά του, επικρατώντας σχετικά εύκολα. Το τέρμα για τον ΠΑΣ Λέσβου σημείωσε η Μηλιορέλλη.