Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Πόντο και… το σήκωσε!

-Μόνο η Αναγέννηση ελπίζει

Η ολοκλήρωση της 11ης αγωνιστικής βρήκε τον Όλυμπο για ακόμη μία φορά στην κορυφή και πλέον, η ομάδα της Αγιάσου χρειάζεται ένα βαθμό στα υπολειπόμενα παιχνίδια, για να κλειδώσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα.
Η ομάδα του Ολύμπου, κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 του Αετού Λουτρών, φτάνοντας σε μια ανατροπή τίτλου. Στα Παράκοιλα, η Αναγέννηση Γέρας πήρε ένα σημαντικό διπλό, που της δίνει κάποιες μαθηματικές ελπίδες για τον τίτλο, υποχρεώνοντας τον Ανδρονικά σε ήττα με 1-3. Ωραίο παιχνίδι είχαμε και στον Μεσότοπο, με τον Ατρόμητο να καταφέρνει να επιβληθεί με 2-4 απέναντι στην τοπική ομάδα. Τέλος, νίκη με 2-1 πήρε ο Διαγόρας απέναντι στον Αρίωνα Μήθυμνας, σε ένα παιχνίδι με λιγοστό βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Ανατροπή τίτλου

Όλυμπος Αγιάσου – Αετός Λουτρών 2-1
Μεγάλη νίκη με ανατροπή κατάφερε να κατακτήσει ο Όλυμπος Αγιάσου, επικρατώντας στο «Χριστοφίδειο» του Αετού Λουτρών με 2-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Πετρουζέλλη, που ήταν αυτός που έκρινε το παιχνίδι.
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο, με κάποια σουτ που δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Αετού. Παρά την πληθώρα ευκαιριών όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ευτύχησαν να προηγηθούν, στην πρώτη τους απειλητική στιγμή στο 38΄, με κεφαλιά του Βλαστέλλη, έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Διονυσάτος.
Το 0-1 ήταν και σκορ ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στο δεύτερο μισό για να ανατρέψουν την κατάσταση. Αυτό και έγινε, καθώς με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Πετρουζέλλης, με απευθείας εκτέλεση φάουλ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Από το σημείο εκείνο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο ενδιαφέρον, με πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 68’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Πετρουζέλλη, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Βέντος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2. Τελικά, ο Πετρουζέλλης καθάρισε για λογαριασμό του Ολύμπου, όταν στο 85΄ σούταρε εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Αετού και τον Όλυμπο έναν πόντο μακριά από το πρωτάθλημα.

Νίκησε και ετοιμάζεται

Ανδρονικάς Παρακοίλων – Αναγέννηση Γέρας 1-3
Ακόμα ένα τρίποντο κατέκτησε η ομάδα της Γέρας, με την Αναγέννηση να περνάει με το νικηφόρο 1-3 από την έδρα του Ανδρονικά, παραμένοντας στο κυνήγι του τίτλου, με μηδαμινές όμως πιθανότητες.
Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, δημιουργώντας ευκαιρίες με περίσσια ευκολία. Το 0-1 ήρθε λίγο μετά το ημίωρο, με τον Μανούσο να βρίσκει τον Χατζηκλειδαρά και αυτός να πλασάρει υποδειγματικά και να σημειώνει το 0-1.
Στιγμές αργότερα, ο Κουτλής υπέπεσε σε παράβαση εντός περιοχής, ανατρέποντας τον Ματθαίου, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο αρχηγός της Γέρας, Τάκας, που δεν αστόχησε από τα 11 βήματα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.
Στην επανάληψη, ο Ανδρονικάς προσπάθησε να αντιδράσει, είχε δοκάρι με τον Σαμπάνη, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Χρυσάφη να εκτελεί από κοντά για το 0-3. Το μόνο που κατάφερε η γηπεδούχος ομάδα ήταν να μειώσει σε 1-3 στις καθυστερήσεις, με τον 14χρονο Σάββα Δήμου να σκοράρει από την άσπρη βούλα.

Χωρίς άγχος

Μεσότοπος – Ατρόμητος Ανεμότιας 2-4
Όμορφο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο καλές ομάδες είχαμε στον Μεσότοπο, με τον Ατρόμητο Ανεμότιας να επικρατεί της ομώνυμης ομάδας με 2-4.
Ο χορός των τερμάτων ξεκίνησε από πολύ νωρίς, με τον Ιντζέ να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με την συμπλήρωση είκοσι αγωνιστικών λεπτών, με τον Τσιπά να ισοφαρίζει σε 1-1. Το σκορ αυτό όμως έμεινε μόλις για δέκα λεπτά, με τον Γρούβα να δίνει ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, και τον Λεονταρίδη να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 1-3, πριν την ανάπαυλα.
Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έμεινε στα ίδια επίπεδα. Ο Χατζησπύρος που μπήκε ως αλλαγή κατάφερε να μειώσει σε 2-3 από πλευράς γηπεδούχων, με τον Μαλακό, λίγο πριν την λήξη να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-4, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τον Ατρόμητο να παίρνει ακόμη μια νίκη σε μια ζόρικη έδρα.

Απογοητευμένος, αλλά νικητής

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής – Αρίων Μήθυμνας 2-1
Σε ένα παιχνίδι που δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Διαγόρας κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 επί του Αρίωνα Μήθυμνας στην Αγ. Παρασκευή, κάνοντας αυτό που έπρεπε.
Οι φιλοξενούμενοι για ακόμη μια φορά έβαλαν δύσκολα στον αντίπαλο, καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθούν στο 5΄ με τον Ανδριώτη. Ο Διαγόρας που ήταν σαφώς σε κακή διάθεση, αντέδρασε, ισοφάρισε με τον Μιχαλάκη σε 1-1, πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Βαμβουκλή να σκοράρει για το 2-1.