Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

ΠΡΑΞΙΤΕΛΗΣ ΒΟΥΡΟΣ: Πρώτο γκολ στην καριέρα του!

Η 19η Σεπτεμβρίου θα μείνει χαραγμένη για πάντα στο μυαλό του Πραξιτέλη Βούρου, ο οποίος σκόραρε εναντίον της ΑΕΚ, πετυχαίνοντας έτσι το πρώτο γκολ στην επαγγελματική του καριέρα.

Ο 26χρονος Μυτιληνιός αμυντικός, βρήκε δίχτυα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας παράλληλα τον βαθμό της ισοπαλίας στην κρητική ομάδα, σε ένα ματς όπου ο ΟΦΗ βρέθηκε να χάνει 3-0 από την ΑΕΚ μέχρι το 78ο λεπτό, όταν και ξεκίνησε την αντεπίθεσή του για να φθάσει ο Βούρος στο 92΄ να σκοράρει από κοντά, μετά από εκτέλεση φάουλ, πανηγυρίζοντας δικαίως αυτό το γκολ που θα το θυμάται για πάντα.

«Αφιέρωσα το γκολ στον πατέρα μου!»

Σε δηλώσεις του μετά το ματς ο Πραξιτέλης Βούρος, αφιέρωσε το γκολ που σημείωσε κόντρα στην ΑΕΚ, στον πατέρα του, ο οποίος ήρθε από την Μυτιλήνη για να δει τον γιο του και όπως είπε ο Βούρος ήθελε να τον κάνει περήφανο.

Αναλυτικά: «Αφιέρωσα το γκολ στον πατέρα μου. Ήρθε από την Μυτιλήνη και ήθελα να τον κάνω περήφανο. Ήταν σημαντικό γκολ. Όλα τα παιδιά κάναμε σημαντική και μεγάλη προσπάθεια. Έτυχε να είμαι εγώ ο σκόρερ. Όλο αυτό είναι αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς.

Δεν είναι τίποτα άλλο από έναν βαθμό. Συνεχίζουμε την σκληρή δουλειά και βλέπουμε με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον. Εγώ ποτέ δεν έχασα την πίστη μου, όπως και τα παιδιά. Έπαιξε καταλυτικό ρόλο η αποβολή του παίκτη της ΑΕΚ. Κερδίσαμε περισσότερο χώρο.

Εκμεταλλευτήκαμε αυτή την απουσία και στο τέλος καταφέραμε να πάρουμε τον βαθμό. Τελικά βλέπουμε ότι ο κόσμος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Ήταν μεγάλη η απώλεια την περασμένη χρονιά. Νομίζω στο 0-3 χωρίς τον κόσμο δεν θα παίρναμε την ισοπαλία. Όλοι μαζί κι εμείς και ο κόσμος κάναμε μεγάλη προσπάθεια και πήραμε τον βαθμό που πιστεύω ότι το αξίζαμε».