Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Πρεμιέρα με άγχος

-Ηττήθηκε ο Ερμής, που έδειξε πως μπορεί

Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του στην Πάτρα ο Ερμής Παμφίλων, καθώς στο εναρκτήριο παιχνίδι της διαδικασίας των μπαράζ ανόδου, γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από την οικοδέσποινα ΕΑ Πατρών.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, που στο πρώτο σετ έμειναν πίσω με 9-1, πληρώνοντας το αγχωμένο τους ξεκίνημα, άγχος που ίσως οφειλόταν και στην απουσία της αρχηγού της ομάδας της Βογιατζή. Τελικά, το πρώτο σετ τελείωσε με την ομάδα της Πάτρας να παίρνει μια άνετη νίκη με 25-11.
Η κακή αυτή εικόνα μεταλλάχθηκε στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, με τα δύο επόμενα σετ να κρίνονται στον πόντο. Το δεύτερο σετ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, ο Ερμής ήταν πολύ καλός, αλλά και πάλι ηττήθηκε με 29-27, με τους γηπεδούχους να είναι συγκεντρωμένοι στον στόχο τους.
Το τρίτο σετ, και το τελευταίο ήταν επίσης ανταγωνιστικό. Ο Ερμής πήρε κάποιες φορές το προβάδισμα, κατάφερε να ακολουθεί με επιτυχία τον ρυθμό του αντιπάλου του, αλλά στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις, κερδίζοντας έτσι στα σημεία με 28-26, φτάνοντας στο 3-0 και την καθαρή νίκη.
Έτσι, ο Ερμής έκανε ποδαρικό με το… αριστερό στην Πάτρα. Αυτή η ήττα όμως δεν στερεί από την ομάδα των Παμφίλων τον στόχο της, την άνοδο στην Α2, καθώς ακόμα μπορεί να είναι μια από τις τρεις ομάδες που θα πάρουν τον προβιβασμό, αν καταφέρει να αφήσει δύο ομάδες πίσω της. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η ομάδα της Αργυρούπολης επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του ΓΕ Ηρακλείου, με την ομάδα από την Κρήτη να μην μπορεί να προβάλει αντίσταση στην ομάδα των Αθηνών και να χάνει με 25-12, 25-12 και 25-14.