Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Πρεμιέρα με ήττα για τον Παπάδο

-Ανατροπή στον πρώτο αγώνα μπαράζ ανόδου

Με το… αριστερό ξεκίνησε την πορεία του στα μπαράζ ανόδου προς την Γ΄ Εθνική κατηγορία Μπάσκετ ο Παπάδος Γέρας, με την πρωταθλήτρια ομάδα της Λέσβου να γνωρίζει την ήττα στην πρεμιέρα της διαδικασίας των μπαράζ, από την Πρωταθλήτρια ομάδα των Δωδεκανήσων, Α.Ε. Δικαίου από την Κω.
Στον πρώτη ημέρα των μπαράζ, όπου όλοι οι αγώνες λαμβάνουν χώρα στο Κλειστό Γήπεδο του Περιστερίου «Ανδρέας Παπανδρέου», ο Παπάδος Γέρας ήρθε αντιμέτωπος την πρώτη αγωνιστική με την πρωταθλήτρια ομάδα από τα Δωδεκάνησα, την Α.Ε. Δικαίου.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν «αναγνωριστικού χαρακτήρα», με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και την περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 13-10 υπέρ του Παπάδου.
Στην δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλητές Λέσβου ήταν καλύτεροι, και κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποιες επιμέρους διαφορές, με την ομάδα της Κω να έχει απαντήσεις. Ένα νέο ξέσπασμα όμως της ομάδας της Γέρας κατάφερε να δημιουργήσει μια πολύ καλή διαφορά, ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς στους +11 πόντους και τελικά, τις δύο ομάδες να παίρνουν την άγουσα προς τα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-24, με τον Παπάδο να φαίνεται αφεντικό της αναμέτρησης.
Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα άλλαξε ραγδαία. Η Α.Ε. Δικαίου μπήκε στην επανάληψη με σκοπό να γυρίσει το παιχνίδι και κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να μειώσει αισθητά την διαφορά και τελικά η κόρνα του τέλους του δεκαλέπτου να βρει τις δύο ομάδες με το σκορ στο 46-43, με τον Παπάδο να έχει απολέσει μια σημαντική διαφορά και να έχει βραχέα κεφαλή στο σκορ.
Ό,τι όμως είχε χτίσει η ομάδα της Γέρας για 30 λεπτά, το διέλυσε τα τελευταία δέκα. Η ομάδα από την Κω, μπήκε «φουριόζα» στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα δικό της μεγάλο επιμέρους σερί, ανέβασε την διαφορά στο +11 και το 49-60. Ο Παπάδος φαινόταν να έχει ξεμείνει από δυνάμεις αλλά και ψυχικά αποθέματα, και ανήμπορος πλέον να αντιδράσει, γνώρισε την ήττα, με το φωτεινό ταμπλό στο τέλος του παιχνιδιού να αναγράφει 58-66.
Για την ομάδα της Κω, καταλυτικός αποδείχτηκε ο Θεοδωρόπουλος, που σημείωσε 19 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή του Τρίτσαρη με 12 πόντους. Από πλευράς Παπάδου, τα αδέρφια Ζεστοί σημείωσαν συνολικά 31 πόντους, με τον Γιάννη να πετυχαίνει 18 και τον Γρηγόρη 13, ενώ ακόμα 14 πόντους πρόσθεσε ο Μπουρούς, που τελικά δεν έφταναν ώστε να δώσουν την νίκη στους Γεραγώτες.
Έτσι, ο Παπάδος έχασε μια μοναδική ευκαιρία να ξεκινήσει την διαδικασία των μπαράζ με μια σημαντική νίκη, που σίγουρα θα του έδινε άλλον αέρα για την συνέχεια. Στον άλλον αγώνα της πρώτης αγωνιστικής, ο Όμηρος Καλλιμασίας μπήκε με το δεξί, πετυχαίνοντας άνετη και ευρεία νίκη επί του Ηρακλή Ικαρίας με 85-50.
Την δεύτερη αγωνιστική, ο Παπάδος διετέλεσε το ρεπό του, με την Α.Ε. Δικαίου να ζευγαρώνει τις νίκες της επί του Ηρακλή Ικαρίας με σκορ 69-55, ενώ το Φανάρι Νάξου επικράτησε στον πρώτο του αγώνα επί του Ομήρου Καλλιμασίας με 69-50.
ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ – ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΩ 58-66

Δεκάλεπτα: 13-10, 35-24, 46-43, 58-66
Διαιτητές: Κωνσταντόπουλος, Λύρας
Παπάδος Γέρας (Μπουρούς): Καραδόπουλος 6(1), Πετρόγιαννης 1, Λινάρδος 4, Ζεστός Ι. 18(2), Ζεστός Γ. 13(1), Μπουρούς 14, Μπουμπουλέντας 2, Σίμος.
Α.Ε. Δικαίου Κω (Τσονάκας): Κόντος, Χατζηγιακουμής 1, Δρόσος 25(3), Θεοδωρόπουλος 19(1), Γεωργαδάκης 4, Τρίτσαρης 12(3), Σπανός 3(1), Λώλος 2, Αντωνόπουλος.