Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Πρόκριση-θρίλερ στα πέναλτι για Αιολικό

Όπως θρίλερ ήταν, από την ώρα που έγινε η κλήρωση, ο αγώνας του Αιολικού με τον Διαγόρα Βραχνεικών, για το αν και πότε θα γίνει, έτσι εξελίχθηκε και εντός αγωνιστικού χώρου, με την ομάδα της Μυτιλήνης να παίρνει τελικά την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι. Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση τελείωσαν 2-2 και έτσι στην ρώσικη ρουλέτα ο Αιολικός πήρε μια πρόκριση που του δίνει το δικαίωμα να συνεχίσει στον θεσμό και να διεκδικήσει άλλη μια, θέλοντας να φέρει στον Ταρλά ομάδα Β’ Εθνικής και, γιατί όχι, και ομάδες της Super League.

Αιφνιδιάστηκε

Η έλλειψη φιλικών παιχνιδιών, αλλά και η κούραση από το ταξίδι (από της 10 το πρωί του Σαββάτου που έφυγε η αποστολή από το λιμάνι της Μυτιλήνης, έφτασε στην Πάτρα στις 3 τα ξημερώματα της Κυριακής) ήταν αυτά που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να μπει ο Αιολικός στο γήπεδο «αργοπορημένα» και να δώσει το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν στο 22’ με τον Τσιριγώτη, ενώ γενικά ο Διαγόρας πατούσε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, με τους παίκτες του Ψυρρόπουλου να βρίσκουν τα πατήματά τους και να πετυχαίνουν την ισοφάριση στο 48ο με τον Βεζιρτζόγλου να ανοίγει λογαριασμό και στα επίσημα παιχνίδια.

Μάλιστα ο Αιολικός έκανε την πλήρη ανατροπή, είκοσι λεπτά μετά, με τον Ποτουρίδη επίσης να σκοράρει και αυτός μετά τα φιλικά και σε επίσημο παιχνίδι, φέρνοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο Αιολικός προσπάθησε να κρατήσει το σκορ, αλλά πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Διαγόρας μετά από φάουλ του Τσιριγώτη και κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου, ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ο ένας φοβόταν τον άλλον, ο Αιολικός έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Λαμπράκη για «θέατρο» σε φάση που ζήτησε πέναλτι και έτσι οδηγηθήκαμε στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί ο Ζαχαρής που ήταν και στην κανονική διάρκεια του αγώνα εκ των κορυφαίων, απέκρουσε το πρώτο πέναλτι, οι Διαμαντίδης, Βουτσιώτης και Τσομπανέλλης ευστόχησαν στα τρία πρώτα, ο Ποτουρίδης έχασε το τέταρτο  και ο Λαλάς ευστόχησε στο 5ο με την διαδικασία να οδηγείται σε έκτο πέναλτι. Εκεί ο Ζαχαρής και πάλι «ψάρεψε» τον αντίπαλό του αποκρούοντας, με τον Καπταγιάννη να ευστοχεί και να χαρίζει την πρόκριση στην ομάδα του.

Διαγόρας: Πάγκαλος, Δριμάλας (110′ Καλλιτσουνάκης), Ρουγκάλας(78΄Νικολόπουλος), Ρίλντι, Τρίγκας Α, Τρίγκας Ν., Γκέκα (78’ Τριανταφυλλόπουλος), Παπαδόπουλος (71′ Ρουμπάτος), Τσιριγώτης, Γεωργαντόπουλος, Σταυρόπουλος

Αιολικός: Ζαχαρής, Κρητικός (105′ Σεφουλάι), Ταχίας, Κατσίκης (46′ Παλαμούτσης), Βαλιός (116′ Καπταγιάννης), Διαμαντίδης, Λάλας, Βουτσιώτης, Ποτουρίδης, Βεζιρτζόγλου (81′ Τσομπανέλης), Λαμπράκης.

Σήμερα Τρίτη στην Κω με Αντίμαχο

Σήμερα το απόγευμα θα γίνει τελικά ο αγώνας της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, με τον Αιολικό να ταξιδεύει στην Κω για το παιχνίδι με τον Αντίμαχο. Η αποστολή της ομάδας επρόκειτο να φύγει χθες Δευτέρα ακτοπλοϊκώς για την Πάτμο (με το πλοίο που κάνει άγονη γραμμή), να διανυκτερεύσει εκεί και το πρωί να περάσει απέναντι στην Κω, ενώ με την ίδια διαδικασία θα γίνει και η επιστροφή το βράδυ της ίδιας ημέρας.

Ηφαιστία, Εθνικός ή κύπελλο με Προοδευτική…

Μέχρι την ερχόμενη Τρίτη ωστόσο ο Αιολικός καλείται να αγωνιστεί ξανά είτε σε φιλικό, είτε και σε επίσημο παιχνίδι, κάτι που αναμένεται να ξεκαθαρίσει σήμερα. Ο αρχικός προγραμματισμός έλεγε πως ο Αιολικός θα έπαιζε με ομάδα Super League την Κυριακή στον Ταρλά, με την ευκαιρία της διακοπής του πρωταθλήματος. Μάλιστα εδώ και καιρό είχε κλείσει εισιτήρια για την μετακίνηση της φιλοξενούμενης ομάδας, ωστόσο αντίπαλος δεν βρέθηκε.

Στην συνέχεια υπήρξε μια σκέψη η ομάδα να αγωνιστεί κόντρα στην Ηφαιστία Λήμνου, η οποία αύριο θα παίξει στα Λουτρά με τον Αετό, ενώ χτες τελικά υπήρξε επαφή και καταρχήν συμφωνία για να έρθει τελικά ο Εθνικός την Κυριακή. Ωστόσο το γεγονός πως την Τρίτη υπάρχει κύπελλο στην Κω, κάνει τους ανθρώπους της ομάδας διστακτικούς ως προς το αν θα πρέπει τελικά να παίξει Κυριακή και Τρίτη. Μέσα σε όλα, η αποβολή του Λαμπράκη έβαλε στην εξίσωση και τον αγώνα Κυπέλλου Λέσβου με την Προοδευτική, προκειμένου να ξετιμωρηθεί ο παίκτης και να είναι διαθέσιμος. Το τι από όλα θα αποφασίσει τελικά η διοίκηση σε συνεργασία με την τεχνική ηγεσία, θα το ξέρουμε σήμερα.

Πήρε και Βραζιλιάνο

Μια ακόμη προσθήκη στο ρόστερ και μάλιστα με latin χαρακτήρα, έκανε ο Αιολικός, προχωρώντας στην απόκτηση του Τιάγκο Λαραντζιέρα Σίλβα. Πρόκειται για Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό, ο οποίος παίζει στον άξονα αλλά και στα άκρα της επίθεσης και έχει πλούσιο βιογραφικό. Η σχετική ανακοίνωση αναφέρει: «Ο ΑΕΠΣ ΑΙΟΛΙΚΟΣ ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας του με τον Thiago Laranjeira Silva. Ο 31χρονος επιτελικός μέσος αγωνιζόταν την περσινή χρονιά με την ομάδα του ΑΟ Θήβα στη Γ’ Εθνική, ενώ φόρεσε την φανέλα του Κισσαμικού την σεζόν 2016-2017 στην Football league. Στην πατρίδα του έχει αγωνιστεί μεταξύ άλλων στην Nautico, Guarani, CA Porto, Santa Cruz και πολλές άλλες μετρώντας πολλές συμμετοχές στα πρωταθλήματα της χώρας του.  Τον καλωσορίζουμε στην οικογένεια του Αιολικού, και του ευχόμαστε πολλές επιτυχίες με την ομάδα μας. Bem vindo Thiago…».