Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Προκρίθηκε στον τελικό ο Διαγόρας

Ο Διαγόρας χρειάστηκε την παράταση για να πάρει την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Λήμνου επικρατώντας του Κάσπακα με 4-2. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες και να διεκδικούν μέχρι το φινάλε την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου.

Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε ισόπαλη 2-2 και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Διαγόρας ήταν καλύτερος, κατάφερε να πετύχει δύο γκολ νικώντας με 4-2 και τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό. Από την άλλη η ομάδα του Άγγελου Κελάρη είχε πολύ καλή παρουσία και έφθασε κοντά σε μια μεγάλη πρόκριση την οποία έχασε για λίγο. Πάντως ο Διαγόρας πήρε δίκαια την νίκη-πρόκριση και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς.

Στο αγωνιστικό σκέλος η ομάδα των Σαρδών άνοιξε το σκορ με τον Αλέξη Μοσχούδη, όμως ο Κάσπακας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με τον Ορέστη Καντάρα. Πάντως ο Διαγόρας κατάφερε να ξαναπάρει προβάδισμα στο σκορ λίγο πριν το κλείσιμο του πρώτου μέρους με κεφαλιά από τον Τάσο Καντάρα

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Σαρδών έλεγχε την αναμέτρηση, αλλά ο Κάσπακας κατάφερε σε μια ευκαιρία που του δόθηκε να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Δημήτρη Γκαλιούρη που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Το πρώτο ημίχρονο του έξτρα ημιώρου ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ. Στο δεύτερο μέρος ο Διαγόρας ήταν καλύτερος και κατάφερε με δύο τέρματα από τους Αλέξη Μοσχούδη και Τάσο Καντάρα να πάρει την πρόκριση για τον τελικό.

Στα αξιοσημείωτα είναι το γεγονός πως τα δίδυμα αδέρφια Ορέστης και Τάσος Καντάρας αγωνίστηκαν αντίπαλοι για 120 λεπτά, βρίσκοντας μάλιστα δίχτυα και οι δύο. Πλέον η ομάδα των Σαρδών θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον τελικό που θα προκύψει από το ζευγάρι Ηφαιστία – Κεραυνός, το οποίο θα αγωνιστεί την ερχόμενη Τετάρτη στο γήπεδο Κοντοπουλίου.