Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΥ ΣΤΗ SL2: Πρώτη νίκη για τον Αιολικό στα play off ανόδου, 2-1 τον Τηλυκράτη Λευκάδας

Με νίκη 2-1 επί του Τηλυκράτη Λευκάδας άρχισε ο Αιολικός τις εντός έδρας υποχρεώσεις του στα play off για την άνοδο στη Super League 2.

Η ομάδα της Μυτιλήνης κατάφερε να βγάλει αντίδραση μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Καμπανιακό, παίρνοντας χθες το απόγευμα ένα σημαντικό τρίποντο που της επιτρέπει να βλέπει με άλλο μάτι την συνέχεια των αγώνων μπαράζ, μέσα από τα οποία παλεύει να εξασφαλίσει μια θέση στην επόμενη Super League 2. Και τα δυο γκολ του Αιολικού επετεύχθησαν στο πρώτο ημίχρονο από το σημείο του πέναλτι με εκτελεστές τους Πλατέλλα και Μακρή. Το μόνο που κατάφερε ο Τηλυκράτης ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Περιστέρη στο 66ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί πως μετά την λήξη του ματς ακολούθησε η απονομή του τροπαίου για την κατάκτηση του πρωταθλήματος από τον Αιολικό στον 4ο όμιλο, διά χειρός του προέδρου επιτροπής διοργανώσεων της ΕΠΟ Άγγελου Δανιήλ, ο οποίος βρέθηκε γι’ αυτό το σκοπό στη Λέσβο και παράλληλα να παρακολουθήσει το ματς.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαγγέλη Πλατέλλα, που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Τεγούση. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο γκολ του έμπειρου μεσοεπιθετικού με τα κυανόλευκα. Στη συνέχεια ο Αιολικός δημιούργησε ευκαιρίες και για ένα δεύτερο γκολ, όπως στο 14΄ με το σουτ του Ντινιωτάκη που πέρασε άουτ, αλλά και στο 20΄ με τον σκόρερ Πλατέλλα, ο οποίος σούταρε με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς φιλοξενούμενων καταγράφηκε στο 31΄ και ήταν το σουτ του Γκουντρουμπή, που πάντως μπλόκαρε σταθερά ο Μουζάκης.

Τρία λεπτά αργότερα ο Αιολικός διαμαρτυρήθηκε έντονα για μια περίπτωση πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Πλατέλλα με τον διαιτητή Ζαχαρόπουλο να δίνει συνέχεια στο ματς. Στο 40΄ μετά από υπέροχη προσπάθεια του Πλατέλλα από την δεξιά πλευρά, ο Καρλίτος, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας σούταρε πάνω στον Παρδαλό. Τελικά ο Αιολικός κέρδισε δεύτερο πέναλτι στο 44ο λεπτό με τον Καρλίτος να δέχεται αντικανονικό μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή από τον Γιαννιώτη. Την εκτέλεση του πέναλτι αυτή τη φορά ανέλαβε ο Μακρής, ο οποίος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για το 2-0, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Τηλυκράτης μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο εκμεταλλευόμενος την κούραση που άρχισαν  να βγάζουν οι παίκτες του Αιολικού από την υπερπροσπάθεια που έκαναν στο πρώτο μέρος, κάνοντας πιο αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Μουζάκη, έχοντας καλή στιγμή στο 52΄ για το 2-1, με τον Αρναούτογλου να προλαβαίνει τον Γκουντρουμπή προτού εκείνος στείλει τηn μπάλα στα δίχτυα του Μουζάκη, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Νιφορόπουλου πέρασε έξω από την εστία.

Βέβαια τρία λεπτά νωρίτερα ο Αιολικός θα μπορούσε να είχε κάνει δυο τα τέρματά του, όμως το δυνατό σουτ του Ντινιωτάκη βρήκε σε ετοιμότητα τον Παρδαλό. Τελικά η πίεση του Τηλυκράτη στο δεύτερο ημίχρονο απέφερε καρπούς στο 66ο λεπτό, όταν σε εκείνο το σημείο ο Περιστέρης πήρε την πάσα από τον Κάρλος και με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μουζάκη για το 2-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση, αφού στα υπόλοιπα είκοσι λεπτά του αγώνα συν τις καθυστερήσεις  ο Αιολικός έκανε σωστή διαχείριση του σκορ, έχοντας και δυο καλές στιγμές με τους Μουκίδη και Πλατέλλα για να διευρύνει το σκορ.

Ακόμη να αναφέρουμε πως στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Τηλυκράτης έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γιαννιώτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Πλέον ο Αιολικός που πήρε αυτό που ήθελε στο ματς με τον Τηλυκράτη έχει πολύ χρόνο μπροστά του να προετοιμαστεί για το επόμενο ματς, που είναι στις 28 Μαΐου εκτός έδρας με την Κοζάνη, η οποία στο άλλο ματς της 2ης αγωνιστικής πήρε επίσης την πρώτη της νίκη στα μπαράζ, επικρατώντας 2-0 του Καμπανιακού.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Αρναούτογλου, Ποτουρίδης, Γκανσιέρ, Νάστος, Στεφάνοβιτς, Καρλίτος (79΄ Αντωνίου), Πλατέλλας (90΄ Άνθης), Ντινιωτάκης (56΄ Μουκίδης), Μακρής

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Α. Παντζιαράς): Παρδαλός, Παπανίκου, Γιαννιώτης, Τακίδης, Μπεκατώρος (52΄ Κάρλος), Τόσκα, Ζδράβος (85΄ Κάτσης), Τεγούσης (78΄ Κυριάκης), Νιφορορόπουλος, Περιστέρης, Γκουντρουμπής