Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Πρώτη ήττα

Την πρώτη του ήττα μετά από τέσσερις αγωνιστικές, γνώρισε ο Αετός από τον Αίαντα Σαλαμίνας με 3-1 για το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής. Οι γηπεδούχοι προέβησαν σε δύο αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, καθώς δεν ήταν διαθέσιμοι για αυτό το ματς οι Καπταγιάννης, Μουτζούρης, ενώ απουσίαζε και ο Παπαδόπουλος. Ο Αίας από τη μεριά του το εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να φύγει από τα Λουτρά με τους τρεις βαθμούς, που τον κρατούν πλέον μόνο πρώτο στη βαθμολογία.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 20ό λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Πινέϊρο, μετά από ανατροπή του Μπουρού μέσα στην περιοχή, σε μαρκάρισμα του Λεβεντέλλη, δύο λεπτά νωρίτερα. Ο Αετός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 23ο λεπτό έφθασε κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τριλιανός βρήκε την μπάλα με το πόδι, ο Βουτσινάς απέκρουσε και στη συνέχεια αυτή κατέληξε στο δεξί του δοκάρι. Και αφού δεν έγινε το 1-1, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αίας έφθασε στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος με σκόρερ και πάλι τον Πινέϊρο, ύστερα από παράλληλη μπαλιά του Μπουρού.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα των Λουτρών μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 με κεφαλιά του Τζίμη Βλαστέλλη μετά από φάουλ του Τσομπανέλλη. Στη συνέχεια ο Αετός πίεσε για την ισοφάριση και στο 70ό λεπτό, χάθηκε μοναδική διπλή ευκαιρία από τους Σεφουλάϊ και Μιχαλάκη, ο οποίοι δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Βουτσινά. Αμέσως μετά ήρθε η αποβολή του Τζίμη Βλαστέλλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τον έμπειρο επιθετικό να αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες σε ένα κομβικό σημείο. Η ομάδα της Σαλαμίνας εκμεταλλεύτηκε τους ανοιχτούς χώρους και στο 86ο λεπτό πέτυχε το 3-1 με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Μπίσα, ο οποίος κεραυνοβόλησε τον Παπαζόγλου για το τελικό 3-1, που χάρισε στην ομάδα του ακόμα μια σημαντική νίκη.

Τέλος, να σημειωθεί πως ο Αίας τελείωσε και αυτός το ματς με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Σπέτσι, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι συνθέσεις

Αετός (Τσίγκας-Διονυσάτος): Παπάζογλου, Πολύζος (79’ Ευαγγελέλλης), Δρακούλης, Λεβεντέλλης (46’ Γιαννακουδάκης), Τριλιανός, Κριπιντίρης, Σεφουλάι (73’ Σουλεϊμάνα), Γιουκαρής, Τσομπανέλλης, Μιχαλάκης, Βλαστέλλης

Αίας Σαλαμίνας (Β. Λαϊβεράς): Βουτσινάς, Λεσάϊ, Λιάτος, Μπιμπάϊ, Τζαφέρη, Α. Φιλίπ (54’ Σπέτσι), Κουπετώρης, Πινέϊρο (75’ Φιλημέγκας), Πάβλιτς (64’ Δ. Φιλίπ), Μπουρούς (75’ Μπαντούνας), Μπίσα