Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ – ΑΕΤΟΣ: “Χαρακίρι” στις καθυστερήσεις!

Ο Αετός ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, ωστόσο ο Πυθαγόρας κατάφερε κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα να του αποσπάσει το τρίποντο με το τελικό 2-2 να αφήνει πικρία στην ομάδα των Τσίγκα και Διονυσάτου.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο τους παιχνίδι στη Γ΄ Εθνική, μετά από 5 μήνες περίπου αγωνιστικής απραξίας, μπήκαν δυναμικά στο γήπεδο του Πυθαγόρα και απείλησαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Παπαδόπουλο, το σουτ του οποίου πέρασε έξω. Ίδια κατάληξη έχει και η προσπάθεια του Σεφουλάϊ πέντε λεπτά αργότερα, αλλά και πάλι η μπάλα κατέληξε έξω. Αντίθετα οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 21΄ με τον Κανδύλα, ο οποίος δοκίμασε σουτ το οποίο έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Παπάζογλου. Παρόλα αυτά ο Αετός ήταν αυτός που είχε την εδαφική υπεροχή και στο 36ο λεπτό μετά από κόρνερ του Σεφουλάϊ, ο Δρακούλης με κεφαλιά νίκησε τον Μαρμαρά, κάνοντας το 0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Λουτρών που είχε το προβάδισμα, προσπάθησε να βγει μπροστά και να ψάξει ένα δεύτερο γκολ, έχοντας παράλληλα το νου της και στα μετόπισθεν. Το δεύτερο τέρμα δεν ήρθε, απεναντίας ο Πυθαγόρας κατάφερε να ισοφαρίσει στο 68΄ όταν ο Κάρσας εκτέλεσε κόρνερ, ένας παίκτης της ομάδας της Σάμου πήρε την κεφαλιά και στην επαναφορά με τον ίδιο τρόπο ο Κανδύλας έκανε το 1-1.

Ο Αετός με το που δέχθηκε την ισοφάριση επιχείρησε να γίνει και πάλι επιθετικός, έχοντας δύο πολύ καλές στιγμές σε διάστημα τριών λεπτών (76΄ και 79΄) με τους Μιχαλάκη και Παπαδόπουλο πάντως να μην βρίσκουν δίχτυα.

Ωστόσο η τρίτη φάση που ακολούθησε στο 82ο λεπτό ήταν η τρίτη και φαρμακερή με τον Μιχαλάκη να πετυχαίνει γκολ με όμορφο σουτ και λάθος εκτίμηση της μπάλας από τον Μαρμαρά. Και ενώ όλα έδειχναν πως η ομάδα των Λουτρών θα έφευγε με ένα σημαντικό διπλό, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κατσίκας, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα, εκμεταλλεύτηκε την σέντρα συμπαίκτη του και με σουτ ισοφάρισε φέρνοντας το ματς στα ίσια, αφού στη συνέχεια δεν έγινε καν σέντρα με τον διαιτητή Νικόπουλο να σφυρίζει τη λήξη.

Έτσι ο Αετός έχασε την ευκαιρία να φύγει με ένα πολύτιμο διπλό από τη Σάμο στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Πλέον η ομάδα των Λουτρών έχει έξι βαθμούς, ενώ για τον Πυθαγόρα αυτός ήταν ο δεύτερος πόντος στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις:

Πυθαγόρας (Κουλούρης): Μαρμαράς, Σαπουνάς (93΄ Χατζηανδρέου), Κάρσας, Αμυρσώνης, Σεχάϊ (63΄ Τσιομπάϊ), Κανδύλας, Μπρένγκα, Τσερβενάκου (93΄ Κατσίκας), Βελάνης (63’ Ιωαννίδης), Δριτσάκης (94΄ Κοκκινάκης), Πουρλιδάλλης

Αετός (Τσίγκας – Διονυσάτος): Παπάζογλου, Ευαγγελέλλης, Μουτζούρης, Κριπιντίρης, Δρακούλης, Πετρουζέλλης, Τσομπανέλλης, Σεφουλάϊ (88΄ Τοπάλι), Μιχαλάκης (94΄ Μιχαλακέλλης), Χρυσάφης (73΄ Καπταγιάννης), Παπαδόπουλος