Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΡΟΔΟΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 2-1: Έχασε, αλλά δεν χάνεται!

Ο Αιολικός δεν τα κατάφερε στη Ρόδο, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 2-1 από την ομώνυμη ομάδα, η οποία με αυτή της την επιτυχία έπιασε τους Μυτιληνιούς στην κορυφή της βαθμολογίας τους, εκεί όπου βρίσκεται και η Μύκονος, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ερμιονίδας. Κάπως έτσι στον 4ο όμιλο, ο οποίος τείνει να γίνει ο πιο αμφίρροπος από όλους τους άλλους όσον αφορά την μάχη του τίτλου, έχουμε πλέον τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή, ενώ από κοντά είναι και ο Πανιώνιος, ο οποίος νίκησε εκτός έδρας τον Αίαντα Γαστούνης, μπαίνοντας ξανά στο κόλπο της πρώτης θέσης.

Στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής ανάμεσα στην Ρόδο και τον Αιολικό κυριάρχησαν το πάθος, η ένταση και τα δυνατά μαρκαρίσματα. Παρά την νίκη της η Ρόδος σε καμία περίπτωση δεν έπαιξε καλύτερα από τον Αιολικό, ο οποίος αν ήταν λίγο πιο συνεπής στο επιθετικό κομμάτι θα μπορούσε να είχε φύγει έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας. Το γεγονός πως ηττήθηκε στο ντέρμπι από την Ρόδο δεν σημαίνει ότι βγήκε από την διεκδίκηση της πρώτης θέσης. Ίσα-ίσα θα λέγαμε πως κρατάει την τύχη του στα χέρια του, αρκεί να εκμεταλλευτεί τα παιχνίδια με τις θεωρητικά αδύναμες ομάδες του πρωταθλήματος, ενώ το θετικό είναι πως έχει και τα δυο ντέρμπι με Μύκονο και Πανιώνιο στην έδρα του.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι του ντέρμπι ανάμεσα στη Ρόδο και τον Αιολικό οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 30ό λεπτό και σε μία από τις πρώτες αξιόλογες επιθέσεις τους. Ο Δούμτσης επιχείρησε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Τσούτσης με κεφαλιά-«ψαράκι» νίκησε τον Μουζάκη για το 1-0. Στο 38′ οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν με εκτέλεση φάουλ του Αποστολόπουλου, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, για να φτάσουν στην ισοφάριση στο 42′, όταν ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε κόρνερ και ο Αννιτσάκης με κεφαλιά σημείωσε το 1-1. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι πράσινοι πήραν ξανά το προβάδισμα.

Ήταν το 56′ όταν ο Νικολόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο Σουλάι με κεφαλιά έγραψε το 2-1. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα καταγράφηκε λίγος χρόνος καθαρού παιχνιδιού, με τους Ροδίτες να διαφυλάσσουν τα μετόπισθεν και να κρατούν το αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε, παρά την προσπάθεια που έκαναν οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Παπασπύρου να βρουν ένα δεύτερο τέρμα στο ματς, το οποίο θα τους χάριζε τον βαθμό της ισοπαλίας. Να αναφερθεί ότι στο 87′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Νικολόπουλος, ενώ αποχώρησαν τραυματίες από το ματς οι Μάγκας και Κάμπα, με τους Ροδίτες γενικότερα να κάνουν πολλές καθυστερήσεις μετά το 2-1.

Οι συνθέσεις

ΡΟΔΟΣ (Μ. Σκύβαλος): Μανουσάκης, Τρόκα, Νικολόπουλος, Μάγκας (67΄ λ.τ.ρ. Κανταρτζής), Σουλάι, Στεργίου, Γκουέδες, Κάμπα (λ.τ.ρ. 79΄ Μαντικός), Τσούτσης, Δούμτσης, Μουζακίτης (72΄ Τζουανάκης)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Μουζάκης, Κανελλόπουλος, Αρναούτογλου (75΄ Μουκίδης), Ποτουρίδης, Γκανσιέρ, Νάστος, Νικολάου (54΄ Δερμιτζάκης), Αννιτσάκης (70΄ Καρλίτος), Μακρής, Αποστολόπουλος (88΄ Άνθης), Ντινιωτάκης