Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΣΑΠΦΩ: Πρώτος βαθμός

Η Σαπφώ μπορεί να έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με τους Τράχωνες Αλίμου, ωστόσο πήρε τον πρώτο της βαθμό στην Β΄ Εθνική των γυναικών.

Μάλιστα αν αναλογιστεί κανείς το μέγεθος του αντιπάλου που είναι από τις ομάδες που θα πρωταγωνιστήσουν στην κατηγορία, το συγκρότημα του Μάριου Δασκάλου θα πρέπει να είναι ικανοποιημένο από τον ένα βαθμό, ενώ αν ήταν λίγο πιο εύστοχο στην τελική προσπάθεια ίσως και να είχε κερδίσει το ματς. Η Σαπφώ δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες για γκολ, τις περισσότερες στο πρώτο ημίχρονο με πρωταγωνίστριες τις Μπουλμπούλη που είχε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ και Φρόσω Κατρακάζα στο 35΄ η οποία απείλησε την εστία των Τραχώνων, όμως είχε την ατυχία λίγο αργότερα να τραυματιστεί και να αποχωρήσει από το γήπεδο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαπφώ προσπάθησε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της και παράλληλα να ψάξει ένα γκολ. Το πρώτο το κατάφερε, όχι όμως και το δεύτερο.

Πάντως οι γηπεδούχες θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει στο 80΄ με την Ασημίνου να εκτελεί φάουλ και την Δήμητρα Κατρακάζα να αστοχεί εξ επαφής με το κεφάλι. Κάπως έτσι καταγράφηκε αυτό το 0-0 με την επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την Σαπφώ να είναι στις 31 Οκτωβρίου, ξανά στην έδρα της, με αντίπαλο τα επίσης δυνατά Χανιά.