Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Σκόραρε… δις!

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 9η αγωνιστική της Super league 1.

Η ομάδα του Περιστερίου, παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε τελικά να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μανούσο, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ, αμφότερα από το σημείο του πέναλτι.

Ο Ατρόμητος προερχόταν από το σπουδαίο διπλό απέναντι στον Παναθηναϊκό και ήθελε να δώσει συνέχεια στις νίκες του και κόντρα στην Ελαφρά Ταξιαρχία. Παρόλα αυτά, το σύνολο του Νταμίρ Κάνταντι, είδε τον Απόλλωνα να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με γκολ από τον Φατιόν, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν επτά λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Μανούσο.

Στην επανάληψη ο Απόλλων, βρήκε και πάλι ένα γρήγορο τέρμα, όπως στο πρώτο μέρος με εκτελεστή αυτή τη φορά τον Ιωαννίδη, μόλις δύο λεπτά αφότου ξεκίνησε το παιχνίδι. Όμως ο Ατρόμητος είχε και αυτός την δική του απάντηση, αφού στο 72ο λεπτό, οι Περιστεριώτες κέρδισαν ξανά πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μανούσος και έχοντας καλή ψυχολογία από το πρώτο πέναλτι, βρήκε και πάλι δίχτυα για το τελικό 2-2, αποτέλεσμα που δεν αφήνει ικανοποιημένο τον Ατρόμητο μιας και ήθελε το τρίποντο. Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Περιστερίου, μετά από εννέα αγώνες, βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 12 βαθμούς με τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες στο πρωτάθλημα.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τον Μυτιληνιό μεσοεπιθετικό μετά τα δύο γκολ κόντρα στον Απόλλωνα, έφθασε συνολικά τα τέσσερα στην φετινή Super league 1 και έπεται συνέχεια, με το επόμενο παιχνίδι να είναι εκτός έδρας απέναντι στην Λάρισα.