Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Σπουδαίες προκρίσεις για Διαγόρα και Αστέρα Νίκης!

Άκρως παραγωγική ήταν η Α΄ φάση του κυπέλλου καθώς σε 10 παιχνίδια σημειώθηκαν συνολικά 45 γκολ, παρότι οι ομάδες είχαν να δώσουν επίσημο αγώνα πάνω από επτά μήνες. Αιολικός, Μεσότοπος, Προοδευτική, Όλυμπος, Ανδρονικάς, Αρίων Μήθυμνας, Διαγόρας, Αστέρας Νίκης, Φίλια και Αετός, είναι οι ομάδες που τσέκαραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Στα παιχνίδια του Σαββάτου, ο Αιολικός χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα, νίκησε 5-0 τον Κεραυνό και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Η ομάδα της Μυτιλήνης επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και πήρε μια άνετη πρόκριση. Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο μέρος με γκολ των Λαμπράκη στο 11΄ και Αγριμάκη στο 14΄, για να ακολουθήσουν στην επανάληψη ακόμα τρία τέρματα  από τους Ψάνη στο 60΄, Μίλιτς στο 87΄ και Αντόνοφ ένα λεπτό πριν από το 90΄.

Ο Μεσότοπος ξεπέρασε το εμπόδιο του Αχιλλέα, νικώντας 5-2, συνεχίζοντας έτσι την πορεία του στο κύπελλο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ιντζέ, για να έρθει και δεύτερο γκολ από τον Χατζηβαγιάννη. Ο Αχιλλέας ξαναμπήκε στο παιχνίδι με τον Καραμιχαλάκη να μειώνει σε 1-2, όμως λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ποσνακίδης έδωσε ξανά στον Μεσότοπο αέρα δύο τερμάτων. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γρούβας με πέναλτι μείωσε σε 2-3, αλλά η ομάδα του Χρήστου Παπαδόπουλου, παίζοντας έξυπνα βρήκε ακόμα δύο γκολ με τους Ιντζέ και Φωκιανό.

Θέση στην επόμενη φάση του κυπέλλου εξασφάλισε και η Προοδευτική, που ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο του Αστέρα Ιππείου με 6-1. Ο αγώνας δεν χωράει σε κριτική μιας και η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής. Τα γκολ για την Προοδευτική πέτυχαν οι Μαστέλλος (δύο), Μάκης Σαμπάνης, Μαλακός, Καραγιάννης και Κουτλής. Ο Αστέρας  το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-1 με τον Γκέκα.

Στην Αγιάσο ο Όλυμπος κέρδισε με 3-1 τον Οδυσσέα Ελύτη, μπαίνοντας με το δεξί στη νέα χρονιά. Η ομάδα της Αγιάσου, στο πρώτο μέρος προηγήθηκε 2-0 χάρη σε γκολ από τους Ξυνό και Μπιτσάνη. Στην επανάληψη ο Οδυσσέας μείωσε σε 2-1 με τον Τσιμπούκη, όμως ο Όλυμπος κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη-πρόκριση με τον Διακορώνα.

Στο γήπεδο του Μεσοτόπου ο Ανδρονικάς εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως ο Ατρόμητος Ανεμότιας κατέβηκε ακριβώς με 11 παίκτες και κέρδισε με 3-0. Ο Νταής έκανε το 1-0 στο 13΄, ενώ στο δεύτερο μέρος η ομάδα των Παρακοίλων κλείδωσε τη νίκη με δύο γκολ από τον Γιώργο Σαμπάνη

Στους αγώνες που έγιναν την Κυριακή, ένα γκολ από τον Δημήτρη Παρέλλη στο 35ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει μια σπουδαία πρόκριση στον Διαγόρα επί του Αιγέα με 1-0. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής στην επιστροφή της και πάλι στους αγωνιστικούς χώρους, είναι η μοναδική από την Β΄ Κατηγορία που συνεχίζει στο κύπελλο. Από την άλλη ο Αιγέας δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να προκριθεί.

Με δύο γκολ από τους νεαρούς Κάσσο και Σούζι, ο Αρίων Μήθυμνας, τσέκαρε το εισιτήριο για την Β΄ φάση του θεσμού, νικώντας 2-0 την Αναγέννηση Γέρας που φάνηκε ακόμα ανέτοιμη.

Το παιχνίδι του Απόλλωνα Δαφίων με τον Αστέρα Νίκης ήταν το μοναδικό που κρίθηκε στην παράταση με το συγκρότημα του Θοδωρή Παπαδημητρίου να παίρνει μια επική πρόκριση. Ο Απόλλων ευτύχησε να προηγηθεί 2-0 με γκολ των Μερτζάνη και Χιώτη, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας αντέδρασε και έφθασε στην ισοφάριση με σκόρερ τους Κοντονίκα και Σαμιακό. Οι φιλοξενούμενοι παρότι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κοντονίκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κατάφεραν να οδηγήσουν την αναμέτρηση στην παράταση. Εκεί ο Αστέρας ήταν πιο συγκεντρωμένος και κατάφερε να πάρει την πρόκριση με ένα ακόμα γκολ από τον Σαμιακό, αλλά και ένα από τον Ζηρόπουλο.

Η Φίλια επικράτησε 3-0 του Παπανικολή και προκρίθηκε στην Β΄ φάση του κυπέλλου. Το σύνολο του Κώστα Μυλωνά εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως αγωνίζεται σε μεγαλύτερη κατηγορία από τον αντίπαλο και καθάρισε εύκολα το παιχνίδι. Ο Κουνιάρης έκανε το 0-1, ενώ τα άλλα δύο γκολ πέτυχε ο Ρωμαίο Ντερβίσι. Οι νικητές είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Καλλούλι στο πρώτο μέρος.

Τέλος, ο Αετός ήταν σαρωτικός απέναντι στον Ταξιάρχη καθώς νίκησε με 7-0. Η νικήτρια ομάδα έκανε μια καλή πρόβα λίγο πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, παρότι ο Θεαγένης Διονυσάτος κράτησε κάποιους βασικούς στον πάγκο. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Προκόπης Βασιλέλλης, ο οποίος μπορεί να μπήκε ως αλλαγή, ωστόσο σημείωσε χατ-τρικ. Τα άλλα τέρματα της ομάδας των Λουτρών, που προηγήθηκε με 3-0 από το πρώτο μέρος, πέτυχαν οι Παπαδόπουλος (δύο), Μιχαλάκης και Τσομπανέλλης.