Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Στάση… Παλλεσβιακός για Αιολικό

Η αγωνιστική δράση του Σαββάτου στο πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης Λέσβου επιφύλασσε την πρώτη ήττα του Αιολικού, κάτι που απέφευγε εδώ και 4 αγώνες, με τον Παλλεσβιακό να σπάει το σερί της ομάδας της Μυτιλήνης, της οποίας επικράτησε με μεγάλη διαφορά (68-48). Επιβλητικός ο Παπάδος Γέρας για ακόμη μια αναμέτρηση, υποχρέωσε σε βαριά ήττα τον ΑΟ Μυτιλήνης με 40-78. Τη χαρά της νίκης γνώρισε και ο Ερμής Παμφίλων απέναντι στο Θησέα Παναγιούδας, που νίκησε με σκορ 37-54. Δεν διεξήχθη λόγω καιρικών συνθηκών η αναμέτρηση ανάμεσα σε Αρισβαίο και Αίολο Μυτιλήνης.

Παλλεσβιακός – Αιολικός Μυτιλήνης 68-48

Απίστευτη εμφάνιση από την ομάδα του Παλλεσβιακού απέναντι στη μέχρι πρότινος αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, τον Αιολικό, που γεύτηκε την ήττα για πρώτη φόρα φέτος, με την ομάδα του Γκούμα να μην αποδίδει τα αναμενόμενα στο δεύτερο ημίχρονο και τον «Παλλέ» να φτάνει δίκαια στη νίκη με σκορ 68-48.  Ισορροπημένη η πρώτη περίοδος, καλύτερη η ομάδα του Παλλεσβιακού στις υπόλοιπες τρεις, με τη διαφορά στο ημίχρονο να φτάνει τους 9 πόντους, με τον Αιολικό να μην μπορεί να αναστρέψει την κατάσταση και τελικά να γνωρίζει την ήττα. Χατζηντάνος και Χατζηγιαννάκης ξεχώρισαν για τον Παλλεσβιακό σημειώνοντας 15 πόντους ο καθένας, Σταμούλης και Μπαχούρος είχαν από 9 για την ομάδα του «Αίο».

ΑΟ Μυτιλήνης – Παπάδος Γέρας 40-78

Χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του, ο Παπάδος επικράτησε με μεγάλη διαφορά του ΑΟΜ. Ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού,  προηγήθηκε με 26 στο ημίχρονο, δε χαλάρωσε και τελικά εκτόξευσε τη διαφορά στους 38 πόντους. Τα αδέρφια Ζεστοί ξεχώρισαν για τον Παπάδο, πετυχαίνοντας συνολικά 37 πόντους για την ομάδα τους, διψήφιος ο Οικονόμου για τον ΑΟΜ, με 13 πόντους.

Θησέας Παναγιούδας – Ερμής Παμφίλων 37-54

Πρώτη νίκη για τον Ερμή Παμφίλων που μετά από 5 αγώνες κατάφερε να γευτεί τη νίκη απέναντι στο Θησέα, που συνεχίζει να αγνοεί από πλευράς του τη νίκη.  Καλύτερος στα σημεία ο Ερμής Παμφίλων, που μετά από μια ισορροπημένη πρώτη περίοδο επέβαλλε το ρυθμό του και πήρε κεφάλι στο σκορ, που δεν έχασε και έως το τέλος της αναμέτρησης. Εξαιρετικός ο Κοντός για τους νικητές σημειώνοντας 18 πόντους, ξεχώρισε το ποσοστό ευστοχίας του Πλαντζόπουλου από τη γραμμή των 6,75, από όπου σημείωσε 4 τρίποντα και συνολικά 12 πόντους.