Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Στη Γ’ Εθνική η ΑΕΡ Αφάντου, 1-0 τον Αετό στα Λουτρά

Με ήττα 0-1 από την ΑΕΡ Αφάντου ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στα μπαράζ ανόδου προς τη Γ΄ Εθνική ο Αετός, μιας και την τελευταία αγωνιστική, η οποία θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή, θα πάρει στα χαρτιά το παιχνίδι με τον Ατρόμητο Αγίου Γεωργίου. Επί της ουσίας το ματς κόντρα στην Ροδίτικη ομάδα ήταν αδιάφορο βαθμολογικά για τον Αετό, που τέθηκε οριστικά εκτός διεκδίκησης της ανόδου από την προηγούμενη αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος.

Παρόλα αυτά το συγκρότημα του Θεαγένη Διονυσάτου ήθελε να αποχαιρετήσει τα μπαράζ με μια νίκη καθαρά για λόγους γοήτρου, η οποία τελικά δεν ήρθε και κάπως έτσι έκλεισε τα φετινά μπαράζ, συγκεντρώνοντας έξι βαθμούς, υπολογίζοντας και το τρίποντο που θα πάρει στα χαρτιά με τον Ατρόμητο Αγίου Γεωργίου. Από την άλλη η ΑΕΡ Αφάντου ήρθε στη Μυτιλήνη με μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο, αφού ήθελε τη νίκη για να κλειδώσει από την 6η αγωνιστική την άνοδο στη Γ΄ Εθνική. Από το πρώτο ημίχρονο το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, κρατάμε το δοκάρι για την ΑΕΡ Αφάντου με τον Μακρυδημήτρη στο 19ο λεπτό και την αποβολή του Καλαφάτη, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, με απευθείας κόκκινη κάρτα, η οποία έφερε νέα δεδομένα στο ματς.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ακόμη περισσότερο τον Αετό, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως έπαιζαν με παίκτη παραπάνω στον αγωνιστικό χώρο. Τελικά βρήκαν το πολυπόθητο γκολ στο 52ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Κιοσέογλου, αρχικά ο Φυλακούρης με το κεφάλι σημάδεψε το δοκάρι, αλλά στην επαναφορά της μπάλας ο Παντελής Αθανασίου επίσης με κεφαλιά δημιούργησε σκορ στα Λουτρά. Το 0-1 υπέρ της Αφάντου παρέμεινε μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, παρά την προσπάθεια του Αετού να φθάσει στην ισοφάριση.

Κάπως έτσι οι Ροδίτες έμελλε να πανηγυρίσουν στη Μυτιλήνη την άνοδο στη Γ΄ Εθνική, που αποτελεί δικαίωση για όλους στο σωματείο, που πέρασε πολλά το τελευταίο διάστημα μετά την απώλεια του προέδρου Τσαμπίκου Νικολή, στην μνήμη του οποίου αφιερώθηκε αυτή η άνοδος στη Γ΄ Εθνική. Η ΑΕΡ Αφάντου έγινε η δεύτερη ομάδα που τσέκαρε οριστικά το εισιτήριο στην πιο πάνω κατηγορία μετά τον Ηλυσιακό, ενώ το ίδιο αναμένεται να γίνει και με τον Αστέρα Βάρης, που θα πρέπει να έρθουν τα πάνω-κάτω για να χάσει την άνοδο, καθώς θα πρέπει να ηττηθεί με 5-0 από την Ελλάς Σύρου, κάτι που είναι φύσει αδύνατο να γίνει.

ΑΕΤΟΣ (Θ. Διονυσάτος): Κουμπάς, Τοπάλι (74΄ Πατσατζής), Καλαφάτης, Κριπιντίρης, Πιπεράς, Τσομπανέλλης, Σεφουλάι (64΄ Ν. Μωυσίδης), Μιχαλάκης, Συβρής (74΄ Αλαγιάννης), Γ. Μωυσίδης (74΄ Βόικος), Βλαστέλλης (64΄ Κουνιάρης)

ΑΕΡ ΑΦΑΝΤΟΥ (Π. Μπεκιάρης): Τσαβαρής, Κορλός, Φυλακούρης, Μακρυδημήτρης, Σταματούλας, Τομόρι (60΄ Ζέλεφ), Αθανασίου, Ρούσσος (81΄ Αρφαράς), Χατζησάββας, Κιοσέογλου (74΄ Λυκοπάντης), Φερεντίνος (74΄ Πελάρδης)