Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Στην Α’ κατηγορία ο ΕΜΑΣ!

-Επιστροφή για την Φίλια, υποβιβασμός για τον «Παλλέ»

Την επιστροφή του στην Α΄ τοπική κατηγορία Λέσβου πανηγυρίζει όλο το χωριό της Φίλιας, με την τοπική ομάδα, τον ΕΜΑΣ, να κλειδώνει την άνοδό του μέσω της διαδικασίας των μπαράζ, επικρατώντας στους διπλούς αγώνες του Παλλεσβιακού με συνολικό σκορ 4-0, επιστρέφοντας στο υψηλότερο επίπεδο ποδοσφαίρου του νησιού, σε τοπικό επίπεδο, με σπουδαίες εμφανίσεις.
Σε αυτή την κούρσα της ανόδου, η Φίλια είχε πάρει το προβάδισμα από τον πρώτο αγώνα, όταν και επικράτησε με 0-1 στην Μόρια του Παλλεσβιακού, θέτοντας τις βάσεις για άνοδο, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Από την πλευρά του, ο «Παλλέ» εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και δέχθηκε την ήττα, πραγματοποιώντας άσχημη εμφάνιση.
Στον επαναληπτικό της Φίλιας, δεν υπήρχαν περιθώρια για καμία από τις δύο ομάδες. Φίλια και Παλλεσβιακός τέθηκαν αντιμέτωποι για τελευταία φορά φέτος, με στόχο την συμμετοχή τους στο πρωτάθλημα της Α’ τοπικής κατηγορίας της σεζόν 2019-2020. Με την Φίλια να έχει το προβάδισμα αλλά και τον κόσμο της στο πλευρό της, φάνταζε εξ’ αρχής το φαβορί, με τον Παλλεσβιακό όμως να ξέρει από δύσκολες έδρες και να θέλει να παλέψει για την παραμονή του.
Τελικά επιβεβαιώθηκε ο νόμος της έδρας, με τον ΕΜΑΣ να φτάνει σε ευρεία νίκη με 3-0, και να γιορτάζει την επιτυχία της ανόδου, στέλνοντας την ίδια ώρα τον Παλλεσβιακό στην Β΄ κατηγορία, μετά από ένα χρόνο απουσίας από εκεί, με τον «Παλλέ», να μην καταφέρνει να παραμείνει για δεύτερη διαδοχική σεζόν στην κατηγορία και να υποβιβάζεται αμέσως μετά την άνοδό του.
Το 1-0 για τους γηπεδούχους ήρθε με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, όταν, μετά από λάθος συνεννόηση στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Δασκάλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στιγμές αργότερα, ο Νερατζής έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0, ενώ ο Παλλεσβιακός των πολλών απουσιών και προβλημάτων, προσπάθησε να απαντήσει στο τέρμα του ΕΜΑΣ, με τον Κουκέλλη, χωρίς αποτέλεσμα, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 1-0.
Στο δεύτερο μέρος, ο «Παλλέ» μπήκε αποφασισμένος να παλέψει με όλες του τις δυνάμεις για την ανατροπή που θα του χάριζε την παραμονή στην κατηγορία, με την Φίλια να είναι όμως αυτή που έφτασε μια ανάσα από το 2-0 στο 73΄, όταν ο Καλούλι έγινε αποδέκτης της μπάλας από πάσα του Κουνιάρη, αλλά δεν κατάφερε μπροστά στην κενή εστία να δώσει στην μπάλα κατεύθυνση προς τα δίχτυα, δίνοντας ύψος στην μπάλα, που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ο Κροτσίδας είχε πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, όταν εκτέλεσε φάουλ απευθείας, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να είναι σε σωστή θέση και να αποσοβεί τον κίνδυνο.
Και αφού δεν κατάφερε ο Παλλεσβιακός να ισοφαρίσει, κατάφερε η Φίλια να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της, πετυχαίνοντας 2 τέρματα στα τελευταία πέντε λεπτά. Αρχικά, με τον νεοεισελθόντα Πανταζή, που στο 85΄ έγραψε από κοντά το 2-0, κλειδώνοντας την άνοδο για την Φίλια. Το 3-0 ήρθε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, με τον Καλούλι να νικάει με πλασέ τον Κοκαλλέλη, γράφοντας το τελικό 3-0, και δίνοντας το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς για την μεγάλη αυτή επιτυχία της ομάδας.
Με το τελικό σφύριγμα, όλοι ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς, με βεγγαλικά αλλά και σαμπάνιες να κάνουν την εμφάνισή τους στο γήπεδο, και τον ΕΜΑΣ Φίλια να είναι και επίσημα στην Α΄ τοπική κατηγορία Λέσβου. Από την άλλη, ο Παλλεσβιακός, που πέρυσι τέτοια περίοδο πανηγύριζε και αυτός την επιστροφή του στην ανώτερη κατηγορία, δεν κατάφερε να αποφύγει τον υποβιβασμό και να επιστρέψει μετά από μια σεζόν και πάλι στην Β΄ κατηγορία.
Μετά και από αυτά τα παιχνίδια, ολοκληρώθηκε η αγωνιστική δράση για τα τοπικά πρωταθλήματα για την σεζόν 2018-2019, με τα δύο πρωταθλήματα να συμπληρώνονται και πλέον οι ομάδες να βγαίνουν στη αγορά για μεταγραφές αλλά και για να θέσουν νέους στόχους και φιλοδοξίες για την ερχόμενη σεζόν.