Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Στην Αγιάσο θα κριθεί ο τίτλος

-Στο τελευταίο ματς θα αναδειχθεί ο πρωταθλητής

Η Ηφαιστία ήταν αυτή που πανηγύρισε την νίκη στον πρώτο αγώνα της διαδικασίας ανάδειξης του υπέρ-πρωταθλητή του νομού, με το 1-0 όμως να αφήνει ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα, με τον τίτλο και την άνοδο να κρίνεται στην Αγιάσο.
Στο Κοντοπούλι, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την νίκη με 1-0, αποκτώντας προβάδισμα στην ανάδειξη του πρωταθλητή. Πριν από την έναρξη του αγώνα, η ΕΠΣ πραγματοποίησε την απονομή του πρωταθλήματος Λήμνου στην Ηφαιστία, με τον Δήμο Μανουσάκη να είναι αυτός που παρέλαβε το τρόπαιο του πρωταθλήματος.
Στο αγωνιστικό σκέλος, σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις, ο Όλυμπος ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, με τον Χουλιάρα να μην καταφέρνει να έρθει σε επαφή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Ό,τι δεν έγινε στο πρώτο ημίχρονο, συνέβη στο δεύτερο, καθώς, με το «καλημέρα» οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-0. Εκτέλεση φάουλ από τον Μανουσάκη, με τον Τσαλίκη να σουτάρει, η μπάλα να κοντράρει στους αμυντικούς του Ολύμπου, με τον Τριλιανό από κοντά να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Στη συνέχεια, ο Όλυμπος προσπάθησε να ορθοποδήσει, με την Ηφαιστία να συνεχίζει να πιέζει και να χάνει κάποιες καλές στιγμές, όπως την κεφαλιά του Γεωργαντή που κατέληξε λίγο άουτ. Τελευταία καλή ευκαιρία για τον Όλυμπο ήταν αυτή του Τσαμπλάκου, που δοκίμασε με το κεφάλι να σκοράρει, χωρίς επιτυχία όμως.
Το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ, που αφήνει ανοιχτό το θέμα του πρωταθλήματος και της ανόδου στην Γ΄ Εθνική κατηγορία, με την Ηφαιστία να έρχεται στην Αγιάσο με ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο ο Όλυμπος δεν θέλει να αφήσει να κρίνει το πρωτάθλημα.