Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Στην κορυφή ο Οδυσσέας Ελύτης

-Βαθμολογικά εκτός ο Αίγειρος

Ο Οδυσσέας Ελύτης πέρασε στην κορυφή του ομίλου των play-out, μετά την νίκη του επί του Πολιχνίτου με 3-2. Την ίδια ώρα, Παλλεσβιακός και Προοδευτική πανηγύριζαν σπουδαίες νίκες που τους κρατάνε με το ενάμισι πόδι στην κατηγορία, επικρατώντας του Αιγέα και του Αίγειρου με 2-1 και 3-0 αντίστοιχα. Τέλος, ο Απόλλων Δαφίων «σκόρπισε» τον Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους με 0-6, με την παραμονή να δυσκολεύει για τον ίδιο. Προβλήματα για την σωτηρία του έχει και ο Πολιχνίτος, ενώ ο Αίγειρος θα πρέπει πλέον να συμβιβάζεται με την ιδέα του υποβιβασμού. Ρεπό είχε η ομάδα του Αρίωνα Παλαιοκήπου.

Πρώτος και άνετος

Στο παιχνίδι που έφερε ανακατατάξεις στην κορυφή, ο Οδυσσέας Ελύτης κατάφερε να πάρει την ρεβάνς από τον Πολιχνίτο και την ήττα στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, επικρατώντας με 3-2. Ωραίο παιχνίδι μεταξύ δύο ανταγωνιστικών ομάδων, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με τον Διμπαμπή και τον Σταμογιώργο να απαντάει για λογαριασμό του Πολιχνίτου.
Στην επανάληψη, ο Αναιρούσης έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, ο Πολιχνίτος όμως αγωνιζόταν με αυταπάρνηση και κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου με τον Λόκο.
Αυτός που έκρινε όμως την αναμέτρηση ήταν ο Καλουτζής, που με δική του κεφαλιά χάρισε την νίκη στους γηπεδούχους με 3-2.

Βήμα προς την παραμονή

Σημαντική νίκη που της δίνει άλλον αέρα πέτυχε η Προοδευτική, επικρατώντας στην Σκάλα Καλλονής του Αίγειρου Μιστεγνών με 3-0, στέλνοντάς τον και μαθηματικά στην β΄ τοπική κατηγορία. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια στον Αίγειρο, ανοίγοντας το σκορ με τον Καραγιάννη και τον Νανίδη να γράφει το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο δεύτερο μισό με σκόρερ τον Πρέντι.

Τον κατασπάραξε!

Βαριά ήττα για τον Αλκιβιάδη, που έπεσε πάνω σε έναν πολύ καλό Απόλλωνα Δαφίων, που επιβλήθηκε με 0-6, με τον Φιλιανό να κάνει πάρτι και τον Αλκιβιάδη να είναι σε δύσκολη θέση.
Σκορ στην αναμέτρηση έδωσε ο Φιλιανός, με τον Χατζηβαγιάννη να κάνει το 2-0. Στην επανάληψη ήρθαν άλλα τέσσερα τέρματα, από τον Πλουμή το ένα και τα άλλα τρία από τον Φιλιανό, που ήταν ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού.

Σημαντική νίκη και παραμονή

Μια νίκη που σίγουρα θα αποδειχτεί σημαντική πέτυχε ο Παλλεσβιακός, επικρατώντας του Αιγέα με 2-1.
Το σκορ άνοιξε ο Ρωμαίος νωρίς στην αναμέτρηση, ανεβάζοντας την ψυχολογία των γηπεδούχων. Στην επανάληψη ο Τακτικός ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πλωμαρίου ήταν να μειώσει με τον Πρωτούλη σε 2-1, με την ήττα αυτή να τον αποκαθηλώνει από την πρώτη θέση.