Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Στις λεπτομέρειες εκτός η Άθληση

-Κατέρρευσε στο τέλος

Πολύ κοντά σε μια σπουδαία διάκριση έφτασε η ομάδα Παμπαίδων Βόλεϊ της Άθλησης.
Η Πρωταθλήτρια ομάδα Παμπαίδων Λέσβου έφτασε πολύ κοντά στο να πανηγυρίσει μια σπουδαία πρόκριση στην φάση των 16 του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει αυτό τον τεράστιο άθλο, καταρρέοντας στους τελευταίους πόντους και γνωρίζοντας την ήττα από τον ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω με 3-2 σετ.
Η πρωταθλήτρια ομάδα Παμπαίδων από την Λέσβο, μαζί με τον προπονητή της Σάκη Τσάτσο, βρέθηκε την Κυριακή 23 Ιουνίου στην Αθήνα, στο Κλειστό Γυμναστήριο στο Αιγάλεω «Στ. Βενέτης», με σκοπό να αντιμετωπίσει σε αγώνα νοκ-άουτ την αντίστοιχη πρωταθλήτρια ομάδα από τα Δωδεκάνησα, τον ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω.
Η ομάδα από την Μυτιλήνη ήταν καλύτερη, κατάφερε να προηγηθεί με 2-1 σετ, αλλά και στο τέταρτο σετ με 24-17, όμως στο κρίσιμο σημείο δεν κατάφερε να διατηρήσει την ψυχραιμία της και γνώρισε την ήττα.
Το ξεκίνημα ήταν ιδιαίτερα καλό για την Άθληση, που πήρε το πρώτο σετ με σκορ 25-21. Στην συνέχεια, η ομάδα από την Κω κατάφερε να πάρει το δεύτερο σετ και να ισοφαρίσει σε 1-1, με το σετ να τελειώνει με 17-25 υπέρ του ΑΟ Αθλοπαιδιών.
Η συνέχεια ήταν ένας μονόλογος για την Άθληση, που κατάφερε με 25-22 να κάνει το 2-1, κατακτώντας το τρίτο σετ. Στο τέταρτο σετ, η ομάδα του Σάκη Τσάτσου κατάφερε να πάρει μια μεγάλη διαφορά και να φτάσει έναν πόντο πριν την νίκη στον αγώνα (24-17). Οι νεαροί αθλητές της Άθλησης όμως απώλεσαν πολλές ευκαιρίες να πάρουν το σετ και την νίκη, με την ομάδα από την Κω να πετυχαίνει μια τεράστια ανατροπή, κάνοντας το 2-2 στα σετ (25-27).
Με την ψυχολογία τους φανερά πεσμένη, οι παίκτες της Άθλησης δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στο tie break. Από την άλλη πλευρά, οι νεαροί αθλητές της ομάδας της Κω, με την ψυχολογία στα ύψη, κατάφεραν να επικρατήσουν στο τέλος με 13-15, κάνοντας το 2-3 και παίρνοντας την πρόκριση στην συνέχεια της διοργάνωσης.
Για την Άθληση, την θέση της απογοήτευσης του αποκλεισμού γρήγορα πήρε η χαρά της συμμετοχής σε αυτή την πρωτόγνωρη διοργάνωση, με τους νεαρούς αθλητές να κερδίζουν σημαντικές εμπειρίες. Εξάλλου, για πρώτη φορά βρέθηκε σε αυτή την θέση μια ομάδα από την Λέσβο, δίνοντας την ευκαιρία στους νεαρούς αθλητές να ξεδιπλώσουν το ταλέντο τους και να ζήσουν μια νέα εμπειρία στην Αθήνα, που θα τους συνοδεύει στην συνέχεια της ενασχόλησής τους με το Βόλεϊ.