ΣΤΙΒΟΣ: Το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2021

Το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2021 δημοσιοποιήθηκε από την Ομοσπονδία και σε αυτό περιλαμβάνονται αγώνες όλων των αγωνιστικών επιπέδων.

Η αγωνιστική δράση της επόμενης χρονιάς είναι πλούσια με διοργανώσεις εντός και εκτός συνόρων, αλλά και μεγάλη αβεβαιότητα, αφού η πορεία της θα καθοριστεί από την εξέλιξη της πανδημίας του ιού covid-19. Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού έχει τοποθετηθεί στις 13-14 Φεβρουαρίου, ενώ εκείνο του ανοιχτού στις 5-6 Ιουνίου. Το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2021 περιλαμβάνει τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, αλλά και κορυφαίες διοργανώσεις των μικρότερων κατηγοριών.

Αναλυτικά:

Ιανουάριος

  • 24 Κυριακή, Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 35χλμ. βάδην Α/Γ
  • 31 Κυριακή, Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος

Φεβρουάριος

  • 13 Σάββατο, Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, Σόφια (Βουλγαρία)
  • 13-14 Σαβ.- Κυρ., Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού, ΣΕΦ
  • 20 Σάββατο, Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ κλειστού, Κωνσταντινούπολη
  • 27, Χειμερινό Κύπελλο ρίψεων
  • 28 Κυριακή, Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20χλμ. βάδην Α/Γ, ΑΓ Κ23

Μάρτιος

  • 4-7, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού, Τορούν (Πολωνία)
  • 13-14, Ευρωπαϊκό Κύπελλο Χειμερινών Ρίψεων Α/Γ, Κ23 Λεϊρία (Πορτογαλία)
  • 19-21, 18ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού Ναντζίνγκ (Κίνα)
  • 20 Σάββατο, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου Α/Γ, Κ20 Μπάθερστ (Αυστραλία)
  • 21 Κυριακή, Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Αθήνα
  • 21 Κυριακή, 9ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας, Αθήνα
  • 27 Σάββατο, Βαλκανικό Πρωτάθλημα βάδην Α/Γ, Κ23, Κ20, Κ18, Αττάλεια (Τουρκία)

Απρίλιος

  • 10 Σάββατο, Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14, Α’ αγώνας
  • 11 Κυριακή, Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βουνού
  • 11 Κυριακή, “Patras Race Walking Festival”, Πάτρα
  • 17 Σάββατο, Διασυλλογικοί Αγώνες Κ18
  • 24 Σάββατο, Διασυλλογικοί Αγώνες Κ16
  • 25 Κυριακή, Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Κίεβο (Ουκρανία)
  • 27-28 Μ. Τρ.- Μ. Τετ., Διασυλλογικοί Αγώνες Συνθέτων Α/Γ, Κ18

Μάιος

  • 1-2 Σάβ. – Κυρ., Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Χορζόβ ή Σιλέσια(Πολωνία)
  • 8-9 Σάβ. – Κυρ., Διασυλλογικοί Αγώνες Α-Γ και Σύνθετα Κ16
  • 15 Σάββατο, Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου & Βουνού (S,U20) Κάμπουλουνγκ (Ρουμανία)
  • 15 Σάββατο, Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 / Β’ Αγώνας
  • 15 Σάββατο, “Βεργώτεια 2021”, Κεφαλονιά
  • 16 Κυριακή, Ευρωπαϊκό Κύπελλο Βάδην Ομάδων (S,U20), Podebrady/Τσεχία
  • 16 Κυριακή, Πανελλήνιο Πρωτ. 10.000μ. Α-Γ (S) / U23 & 5.000μ. U20 / Πρόταση
  • 16 Κυριακή, “Φεστιβάλ ρίψεων”, Τρίπολη
  • 19 Τετάρτη, “Athens Street Pole Vault, Αθήνα
  • 19 Τετάρτη, 1ο Grand Prix: “Τοφάλεια”, Πάτρα
  • 22 Σάββατο, “Παπαφλέσσεια 2021”, Καλαμάτα
  • 22-23 Σάβ.- Κυρ., Πανελλήνιο Πρωτ. Συνθέτων Α-Γ
  • 22-23 Σάβ.- Κυρ., “Πορτάραθλον”, Νάξος”
  • 26 Τετάρτη, Διεθνές μίτινγκ αλμάτων, Καλλιθέα
  • 26 Τετάρτη, 2o Grand Prix “Αλεξάνδρεια”, Έδεσσα
  • 29 Σάββατο, Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Κραϊόβα (Ρουμανία)
  • 29 Σάββατο, Αγώνες ρίψεων “Κώστας Σπανίδης”, Θεσ/νίκη
  • 30 Κυριακή, “Βενιζέλεια- Χανιά 2021”, Χανιά

Ιούνιος

  • 2 Τετάρτη, “Filothei Women Gala”, Φιλόθεη
  • 5 Σάββατο, “Ευρωπαϊκό Kύπελλο 10.000μ. Α/Γ, Λονδίνο (Μ. Βρετανία)
  • 5-6 Σάβ. – Κυρ., Μεσογειακοί Αγώνες Κ23, La Nucia (Ισπανία)
  • 5-6 Σαβ. – Κυρ., Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ και Α/Γ Κ23
  • 9 Τετάρτη, “Σιθώνεια 2021”, Χαλκιδική
  • 12 Σάββατο, 3ο Grand Prix: “Άργος Ορεστικό”
  • 12-13 Σαβ.- Κυρ., Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Κ23, Κ18
  • 12-13Σαβ.- Κυρ., Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Ερζουρούμ (Τουρκία)
  • 12-13 Σαβ.- Κυρ., Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, Κωνσταντινούπολη (Τουρκία)
  • 13 Κυριακή, “Αλεξάνδρειοι Δρόμοι”, Θεσσαλονίκη
  • 19-20, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων – Α’ Κατηγορία
  • 26-27, Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ, Νόβι Παζάρ (Σερβία)
  • 26, Βαλκανικό Πρωτάθλημα 10χλμ. σε Δημόσια Οδό, Μπρκο (Βοζνία και Ερζεγοβίνη)

Ιούλιος

  • 3 Σάββατο, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνού Α/Γ, Κ20 Sinfaes (Πορτογαλία)
  • 3-4 Σαβ. – Κυριακή, Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 και Σύνθετα Κ20
  • 7 Τετάρτη, 4ο Grand Prix: “Δαβιτζόγλεια”, Καβάλα
  • 8-11, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, Μπέργκεν (Νορβηγία)
  • 10-11 Σαβ. – Κυρ., Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16
  • 15-18 Πεμπ.- Κυρ., Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, Ταλίν (Εσθονία)
  • 24-25 Σαβ.- Κυρ., Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18
  • 30/7-8/8 Παρ.- Κυρ., 32οι Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (Ιαπωνία)

Αύγουστος

  • 30/7-8/8, 32οι Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (Ιαπωνία)
  • 14 Σάββατο, Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18, Κράγιεβο (Σερβία)
  • 17-22 Τρ.- Κυρ., Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20, Ναϊρόμπι (Κένυα)
  • 18- 22 Τετ.- Κυρ., Καλοκαιρινοί Παγκόσμιοι Πανεπιστημιακοί Αγώνες Κ23, Κ20, Chengdu (Κίνα)
  • 26-29 Πεμ.- Κυρ., Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, Ριέτι (Ιταλία)

Σεπτέμβριος

  • 12 Κυριακή, Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Μπίτολα/Βόρεια Μακεδονία / 1η επιλογή
  • 19 Βαλκανικό Πρωτ. Ημιμαραθωνίου, Μπίτολα/Βόρεια Μακεδονία / 2η επιλογή

Οκτώβριος

  • 9 Σάββατο, Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 Γ΄ Αγώνας

Νοέμβριος

  • 6 Σάββατο, Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου, Πλοέστι (Ρουμανία)
  • 13 Σάββατο, ΑΜΑ, Αγώνας Δρόμου 10χλμ.
  • 14 Κυριακή, Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου
  • 14 Κυριακή, Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός

Δεκέμβριος

  • 12 Σάββατο, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος