Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Στο φώτο-φίνις!

-Όλα ανοιχτά για τον τίτλο

Γεμάτη από γκολ ήταν η προτελευταία αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β΄ τοπικής κατηγορίας Λέσβου, με τον ΕΜΑΣ Φίλια, να βάζει φωτιά στην κορυφή του πρωταθλήματος.
Η ομάδα από τη Φίλια, επικράτησε με το ευρύ 8-1 της Άναξου Σκουτάρου, με τον Καλούλι να σημειώνει χατ-τρικ, και τους Βουρσούκη και Νερατζή να δίνουν μια νίκη με διαστάσεις στην ομάδα τους. Με αυτή την νίκη, η Φίλια έριξε την διαφορά από την κορυφή και τον Ορφέα Κεραμειών στους 2 μόλις βαθμούς, εκμεταλλευόμενη το ρεπό της πρωτοπόρου ομάδας και όλα πλέον θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Εκεί, ο πρώτος της κατηγορίας Ορφέας θα αντιμετωπίσει τον Αστέρα Νίκης, ενώ ο ΕΜΑΣ Φίλια θα πάρει ένα εύκολο τρίποντο από τα Λιονταράκια άνευ αγώνα.
Ο Κεραυνός Αφάλωνα είχε εύκολο έργο κόντρα στον Μακαρέα Άγρας, του οποίου επιβλήθηκε με 5-0 και με τον Μποντακόπουλο να σημειώνει δύο τέρματα, σε μια αναμέτρηση, που με τα γκολ των γηπεδούχων είχε κριθεί από το μισάωρο.
Στην Πέτρα, ο Αχιλλέας, αν και έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ από τον Γερμανό Καραβαγγέλη, κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι, να νικήσει με 3-1 και να περάσει στην πέμπτη θέση, σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι απέναντι στην ομάδα της Στύψης.
Ένα από τα ομορφότερα παιχνίδια έγινε στα Βασιλικά, με τον ΑΟΒ να γνωρίζει την εντός έδρας ήττα από τον Ταξιάρχη Μανταμάδου με 3-4, ενώ είχε φτάσει στο ημίχρονο να είναι μπροστά με 3-1. Ο Ταξιάρχης όμως αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Σοφιάνη, έφτασε σε μια μεγάλη ανατροπή και έφυγε με το «διπλό».
Στο τοπικό ντέρμπι ανάμεσα σε Ορφέα Άντισσας και Παπανικολή Ερεσού, οι γηπεδούχοι, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χασάπη, κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να είναι καλύτεροι και να επικρατήσουν με 2-0 της ομάδας της Ερεσού, σημειώνοντας μια νίκη γοήτρου, στο τοπικό ντέρμπι.
Την αυλαία της 29ης αγωνιστικής έριξε η αναμέτρηση του Αστέρα Ιππείου με τον Έφηβο Παμφίλων, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 1-1, σκορ που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίωρο. Στα χαρτιά ο Αστέρας νίκης τα Λιονταράκια 3-0, ρεπό είχε ο οδηγός της κούρσας Ορφέας Κεραμειών, που την τελευταία αγωνιστική θέλει την νίκη για να πανηγυρίσει τον τίτλο.