Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Στον πάγκο ο Χατζηγιοβάνης, έπαιξε ο Μανούσος!

Ο Παναθηναϊκός του Τάσου Χατζηγιοβάνη θριάμβευσε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό επικρατώντας 2-1.

Παράλληλα οι πράσινοι με αυτή τους την επιτυχία, έσπασαν το αήττητο των ερυθρόλευκων που κρατούσε εδώ και 21 αγώνες. Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι και κατάφερε μόλις στο 6ο λεπτό να ανοίξει το σκορ, με κεφαλιά του Μαουρίσιο. Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματα στο 73ο λεπτό με σκόρερ αυτή την φορά τον νεοαποκτηθέντα Σανκαρέ. Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Ελ Αραμπί στο 82΄. Πλέον οι πράσινοι σκαρφάλωσαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 41 βαθμούς. Να σημειωθεί πως ο Τάσος Χατζηγιοβάνης ήταν στην αποστολή, ωστόσο δεν χρησιμοποιήθηκε.

Ο Γιώργος Μανούσος επέστρεψε στις αποστολές του Ατρόμητου μετά τον παραγκωνισμό του στα τελευταία παιχνίδια από τον πρώην πια τεχνικό της ομάδας του Περιστερίου, Νταμίρ Κάναντι. Ο νέος προπονητής του συλλόγου, Σάββας Παντελίδης, δείχνει να υπολογίζει κανονικά τον Μυτιληνιό εξτρέμ, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 59ο λεπτό στην αναμέτρηση του Ατρόμητου στην Ριζούπολη με αντίπαλο τον Απόλλωνα. Ωστόσο αυτή η επιστροφή δεν συνοδεύτηκε από ένα θετικό αποτέλεσμα, αφού η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1 και συνεχίζει να χάνει έδαφος στην βαθμολογία. Πάντως η παρουσία του Μανούσου ήταν ικανοποιητική, καθώς ο Μυτιληνιός ποδοσφαιριστής έκανε αρκετά πράγματα στο γήπεδο έχοντας και μία καλή ευκαιρία.

Tέλος, ο ΟΦΗ των πολλών αγωνιστικών προβλημάτων, γνώρισε ακόμη μία ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά από τον Βόλο με 2-1, συνεχίζοντας το μεγάλο σερί αρνητικών αποτελεσμάτων. Η Κρητική ομάδα βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο και όταν προσπάθησε να επανέλθει στη διεκδίκηση ενός αποτελέσματος ήταν πλέον αργά. Φυσικά ο Πραξιτέλης Βούρος παρακολούθησε το ματς από την εξέδρα λόγω του τραυματισμού του.