Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΤΑΣΟΣ ΧΑΤΖΗΓΙΟΒΑΝΗΣ: Χρησιμοποιήθηκε για ένα ημίχρονο στο Ελλάδα-Κόσοβο

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο στη νίκη της Ελλάδας επί του Κοσόβου με 2-0, που σήμανε την οριστική πρωτιά στον όμιλο του Nations League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε την άνοδο στην Β΄ Κατηγορία της διοργάνωσης, ενώ η πρώτη θέση επιτρέπει στην Εθνική μας να διεκδικήσει την παρουσία της στο Euro 2024, σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει μέσω των προκριματικών.

Στα τέσσερα παιχνίδια που έδωσε στον όμιλο του Nations League, η Ελλάδα με τον Γκουστάβο Πογιέτ στον πάγκο της, πέτυχε το απόλυτο των νικών, χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ. Ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της με δύο διπλά σε Βόρεια Ιρλανδία και Κόσοβο (1-0 το σκορ και στα δύο παιχνίδια), την 3η αγωνιστική επικράτησε 3-0 της Κύπρου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου, ενώ στο ίδιο γήπεδο, νίκησε για δεύτερη φορά το Κόσοβο με 2-0, κλειδώνοντας την πρώτη θέση και την άνοδο στην Β΄ Κατηγορία. Στο παιχνίδι κόντρα στο Κόσοβο, ο Ουρουγουανός τεχνικός ξεκίνησε από την αρχή του αγώνα τον Μυτιληνιό εξτρέμ Τάσο Χατζηγιοβάνη, ο οποίος πάντως αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Μάνταλο.

Ο Χατζηγιοβάνης, που από την νέα σεζόν θα ανήκει στην Τουρκική Ανκαραγκουτσού, είχε αγωνιστεί για περίπου 22 λεπτά και στο εκτός έδρας παιχνίδι της Ελλάδας με την Βόρεια Ιρλανδία. Αξίζει να σημειωθεί πως μετά το ματς με το Κόσοβο ο Τάσος Χατζηγιοβάνης μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο προληπτικά, παρουσιάζοντας συμπτώματα εξάντλησης, χωρίς ωστόσο να συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας καθώς έχει πάρει ήδη εξιτήριο από το νοσοκομείο. Ο 25χρονος εξτρέμ θα ξεκουραστεί για μερικές μέρες και στην συνέχεια θα επικεντρωθεί στην νέα του ομάδα, την Ανκαραγκουτσού, στην πρώτη φορά που ο Χατζηγιοβάνης θα αγωνιστεί στο εξωτερικό.