Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΠΣ ΛΕΣΒΟΥ: Κυπελλούχος στο νομό ο Αιγέας, 4-1 τον Ηρακλή στη Μύρινα

Μετά το πρωτάθλημα της ΕΠΣ Λέσβου, ο Αιγέας κατέκτησε και το κύπελλο στο νομό και πανηγύρισε το νταμπλ, παίρνοντας ταυτόχρονα την πρόκριση στην πρώτη φάση του κυπέλλου Ελλάδας της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Η ομάδα του Πλωμαρίου νίκησε με ανατροπή 4-1 τον Ηρακλή Ατσικής, το Σάββατο, στο γήπεδο της Μύρινας, πανηγυρίζοντας έναν ακόμη τίτλο τη φετινή αγωνιστική περίοδο που της δίνει ώθηση και ψυχολογία ενόψει των μπαράζ για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική, που είναι ο επόμενος και μεγάλος στόχος για την ομάδα του Προκόπη Καρτάλη. Το πρώτο μέρος στον τελικό τον οποίο παρακολούθησε πλήθος κόσμου ήταν ισορροπημένο με φάσεις και από τις δυο ομάδες. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 5΄ και ανήκε στον Ηρακλή, όταν μετά από προσπάθεια του Ψυρούκη ο Γιάννης Πρωτούλης απομάκρυνε με δυσκολία την μπάλα, η οποία βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια άλλαξε πορεία.

Η αμέσως επόμενη φάση ήταν για τον Αιγέα, με τον Παράσχο Πρωτούλη να πλασάρει από κοντά, την μπάλα όμως να σταματά στη γραμμή ο Μπαλτατζής. Μετά το πρώτο ημίωρο ο Ηρακλής Ατσικής ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και με τη συμπλήρωση 37 λεπτών στο παιχνίδι ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, με τον Φώτη Κρίκη να περνάει κάθετη πάσα στον Ψυρούκη, ο οποίος αφού πέρασε και τον Ζαχαρή έστειλε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίκτες και κόσμο. Μάλιστα δυο λεπτά αργότερα ο Ηρακλής λίγο έλειψε να κάνει δυο τα τέρματά του, όμως ο ποδοσφαιριστής των τυπικά γηπεδούχων στην αναμέτρηση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Εκεί που όλα έδειχναν πως το πρώτο μέρος θα ολοκληρωνόταν με 1-0, λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Λέκα ο Αιγέας έφερε το παιχνίδι στα ίσια έπειτα από διπλή προσπάθεια του Αντώνη Καλαφάτη, με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι προτού καταλήξει στα δίχτυα του Μοσχόβα για το 1-1, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε στο γήπεδο ένας διαφορετικός Αιγέας, πιο δραστήριος στην επίθεση, αποφασισμένος να κάνει την ολική ανατροπή. Ο Προκόπης Καρτάλης πέρασε στο παιχνίδι τους Ψάνη και Θανάση Πρωτούλη, δίνοντας άλλο τόνο στην επιθετική του γραμμή. Μέσα σε δυο λεπτά 64΄ και 66΄ η ομάδα του Πλωμαρίου πέτυχε δυο γκολ, δείχνοντας στο γήπεδο την ποιότητα που έχει ως ομάδα. Αρχικά στο 64΄ ο Μιχαλάκης με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-1 για τον Αιγέα, που δύο λεπτά αργότερα πήρε αέρα δυο τερμάτων με ψηλοκρεμαστό σουτ του Ψάνη.

Οι παίκτες του Ηρακλή έδειχναν να τα ‘χουν χαμένα μετά τα δυο γκολ που δέχθηκαν σε μικρό χρονικό διάστημα, με τον Αιγέα από την άλλη να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 90΄ ο Καλαφάτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για την ομάδα του Πλωμαρίου που κατάφερε να φέρει εις πέρας και αυτή την αποστολή. Μετά την ολοκλήρωση του τελικού ακολούθησαν οι απονομές στις δυο ομάδες από τους εκπροσώπους της ΕΠΣ Λέσβου, οι οποίοι στη συνέχεια έδωσαν το κύπελλο στον Αιγέα που στέφθηκε δικαιότατα κυπελλούχος ΕΠΣ Λέσβου για την αγωνιστική περίοδο 2023-24.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΤΣΙΚΗΣ: Μοσχόβας, Κωνσταντίνου, Μπαλτατζής, Παλάσκας, Τζάτζαλος, Φ. Κρίκης, Δ. Κρίκης, Ψυρούκης (70΄ Κουφιδάκης), Β. Κρίκης (85΄ Κατσαράκης), Πέτρου, Μουρατίδης (73΄ Μπεκρής)

ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ: Ζαχαρής, Κασάι, Κάλφας, Γ. Πρωτούλης (80΄ Καραμπέτσος), Σεκού, Κλούρας, Καλαφάτης, Τοπάλι (80΄ Κόμβος), Π. Πρωτούλης (58΄ Θ. Πρωτούλης), Μιχαλάκης (80΄ Τυρανής), Γ. Βελούτσος (54΄ Ψάνης)

Ισοπαλία στη Χίο, νίκη για τον ΑΟ Κερατέας στην πρεμιέρα των μπαράζ…

Πρεμιέρα είχαμε την Κυριακή στα μπαράζ ανόδου για τη Γ΄ Εθνική με τον πρωταθλητή Λέσβου να παίρνει στα χαρτιά το παιχνίδι με την ΑΕ Βαθύλλου Πανσαμιακού, η οποία επέλεξε να μην αγωνιστεί στο μίνι πρωτάθλημα. Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της πρεμιέρας που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Χίου, Θύελλα Χαλκειούς και Παμμηλιακός μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 1-1, αποτέλεσμα το οποίο διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά. Στο άλλο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής ο Φοίβος Κρεμαστής κρατούσε μέχρι το 85΄ τη νίκη στα χέρια του, ωστόσο ένα ξέσπασμα του ΑΟ Κερατέας στα τελευταία λεπτά ήταν αρκετό για να γυρίσει το παιχνίδι, νικώντας τελικά με 3-1, μπαίνοντας με το δεξί στα μπαράζ ανόδου για τη Γ΄ Εθνική.