Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΤΕΝΙΣ: Έπεσε η αυλαία στο διεθνές τουρνουά U18 με νικητή στα μονά τον Έλληνα Γκλαβά!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έπεσε η αυλαία του διεθνούς τουρνουά τένις “COSMOTE MYTILENE JUNIOR CUP U18” που διεξήχθη για 13η φορά στο νησί μας και αποτελεί το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός του Βορειοανατολικού Αιγαίου, στο άθλημα της αντισφαίρισης.

Επί επτά μέρες η καρδιά του τένις χτυπούσε στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ομίλου Αντισφαίρισης Λέσβου, εκεί όπου διεξήχθησαν οι αγώνες με τους νεαρούς αθλητές και αθλήτριες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στο κοινό. Το πιο ενδιαφέρον κομμάτι στο τουρνουά ήταν φυσικά η διεξαγωγή των τελικών στα διπλά και τα μονά, αγοριών-κοριτσιών. Αρχικά την Παρασκευή πραγματοποιήθηκαν οι τελικοί στα διπλά, πρώτα στα αγόρια και μετά στα κορίτσια. Μάλιστα ο τελικός των αγοριών είχε καθαρά ελληνικό χρώμα με την 1η θέση και συνάμα τον τίτλο να κατακτά το δίδυμο των Νικόλα Μπακιρτζή και Ανδρέα Λοιζά, οι οποίοι επιβλήθηκαν των Χρήστου Γκλαβά και Σταύρου Μαστρογαμβράκη με 6-4/ 6-4.

Από το τελικό σκορ καταλαβαίνει κανείς πως ο τελικός είχε αρκετό ενδιαφέρον και ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερή του διάρκεια με τους Μπακιρτζή και Λοιζά να είναι πιο συγκεντρωμένοι στα κρίσιμα σημεία και των δύο σετ, παίρνοντας τη νίκη και μαζί το τρόπαιο, φεύγοντας από τη Λέσβο και το διεθνές τουρνουά με τις καλύτερες αναμνήσεις. Πολλά μπράβο αξίζουν και στους ηττημένους του τελικού που δυσκόλεψαν όσο μπορούσαν τους αντιπάλους τους, κρατώντας στο τέλος την τιμητική δεύτερη θέση. Αμέσως μετά το τέλος του τελικού ακολούθησαν οι απονομές στους νικητές από τους Παύλο Βογιατζή και Ευστράτιο Παπαμακαρίου.

Στη συνέχεια ακολούθησε ο τελικός στα κορίτσια όπου και σε αυτόν υπήρχε ελληνική συμμετοχή με την Αλεξάνδρα Μάγια να στέφεται πρωταθλήτρια μαζί με την συμπαίκτριά της, την Τουρκάλα, Νισάν Τζαν. Τα δύο κορίτσια νίκησαν στον τελικό με σκορ 6-1/6-4  τις Χαίκοβα από την Ουκρανία και Γκίλακ από το Ισραήλ, κατακτώντας την 1η θέση και τον τίτλο. Μάγια και Τζαν ήταν εντυπωσιακές στο πρώτο σετ, παίρνοντάς το πολύ εύκολα. Στο δεύτερο βρήκαν αντίσταση από τις Χαίκοβα και Γκίλακ, ωστόσο και πάλι οι Μάγια και Τζαν, βρήκαν περισσότερες λύσεις στα κρίσιμα σημεία, κερδίζοντας και το δεύτερο σετ, πανηγυρίζοντας έτσι τον τίτλο.

To Σάββατο, τελευταία μέρα του φετινού διεθνούς τουρνουά, έγιναν οι τελικοί στα μονά. Νικητής στα αγόρια αναδείχθηκε ο Έλληνας Χρήστος Γκλαβάς, ο οποίος μπορεί να ηττήθηκε στον τελικό του διπλού, ωστόσο στα μονά κατάφερε να νικήσει τον Καράκας Κεμάλ Αρντά από την Τουρκία, σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στα τρία σετ και στο tie break με ανατροπή από την πλευρά του Έλληνα νεαρού τενίστα. Ο αγώνας διήρκεσε σχεδόν τρεις ώρες με τον κόσμο που βρέθηκε στη Νεάπολη να τον παρακολουθεί με κομμένη την ανάσα, στηρίζοντας τον Έλληνα Χρήστο Γκλαβά, ο οποίος αν και έφθασε πολλές φορές κοντά στην ήττα, εν τέλει έβγαλε αντίδραση και στα καθοριστικά σημεία του αγώνα, έπαιξε καλύτερο τένις από τον αντίπαλό του, παίρνοντας τελικά εκείνος τον τίτλο, κάνοντας περήφανη τη χώρα μας.

Το σετ του τελικού στα αγόρια ήταν 6-4/3-6 και 7-6. Την απονομή έκανε ο Αντιπεριφερειάρχης Προγραμματισμού Παναγιώτης Χριστόφας και ο Αντιδήμαρχος Γιάννης Βατός

Πριν από τον τελικό των αγοριών, είχε πραγματοποιηθεί εκείνος στα κορίτσια στον οποίο δεν έδωσε το παρών κάποια Ελληνίδα αθλήτρια. Αντίπαλες ήταν η Τουρκάλα Νισάν Τζαν και η Βουλγάρα Ίανα Κίρκοβα. Τη νίκη και την 1η θέση κατέκτησε η Νισάν Τζαν με 6-3/6-4, σαρώνοντάς τα όλα στο διεθνές τουρνουά, αφού είχε καταφέρει να πάρει τον τίτλο και στα διπλά μαζί με την Ελληνίδα Αλεξάνδρα Μάγια. Στον τελικό του μονού η Τζαν αποδείχθηκε καλύτερη από την Κίρκοβα, κερδίζοντας δίκαια το παιχνίδι. Την απονομή στις δύο αθλήτριες έκαναν ο Περιφερειάρχης Κώστας Μουτζούρης και ο Αντιπεριφερειάρχης Αθλητισμού Δημήτρης Κουρσουμπάς

Κάπως έτσι το 13ο διεθνές τουρνουά τένις “COSMOTE MYTILENE JUNIOR CUP U18” στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, ενώ άπαντες ανανέωσαν το ραντεβού τους για του χρόνου στο 14ο διεθνές τουρνουά U18 με την ευχή να υπάρξουν ακόμη περισσότερες συμμετοχές.