Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΤΕΝΙΣ: Στην κορυφή της Ευρώπης η Ειρ. Τσακίρη με την Ελένη Χατζηαβραάμ!

Στην πρώτη θέση βρέθηκε η Μυτιληνιά πρωταθλήτρια Ειρήνη Τσακίρη μαζί με την Καβαλιώτισσα συμπαίκτριά της Ελένη Χατζηαβραάμ, στην κατηγορία U16 Doubles στο  Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αντισφαίρισης, που διεξήχθη στο Club Hrodotou Larnaca Cyprus, με συμμετοχές από 20 χώρες.

Η πιο δύσκολη και κρίσιμη στιγμή του αγώνα ήταν στα ημιτελικά όπου βρέθηκαν αντιμέτωπες με τις κορυφαίες αθλήτριες του πρωταθλήματος. Οι δυο Ελληνίδες πέτυχαν, τελικά, την ανατροπή και  κατάφεραν  να νικήσουν και να προκριθούν στον τελικό. Εκεί βρέθηκαν αντιμέτωπες  με τις αθλήτριες Στυλιανή Νούτσου και  Χρυσούλα Παρασκευοπούλου και κατάφεραν να νικήσουν με 6-2 και 7-5 στα σετ.

Αυτός ήταν ο 11ος τίτλος για την Χατζηαβραάμ σε διοργάνωση της Tennis Europe, ενώ για την  Μυτιληνιά πρωταθλήτρια Ειρήνη Τσακίρη, ήταν ο 2ος τίτλος σε τουρνουά της Tennis Europe, μετά την περσινή της επιτυχία στα Κουφάλια, όπου κατέκτησε το διπλό στο επίσης 16άρι τουρνουά του Ο.Α. Κουφαλίων, ξανά μαζί με την Χατζηαβραάμ.