Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Θετική παρουσία για Χατζηγιοβάνη, Μανούσο, Βούρο!

Το πρωτάθλημα της Super League συνεχίστηκε κανονικά με την διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής σε play off και play out.

Οι Μυτιληνιοί ποδοσφαιριστές Χατζηγιοβάνης, Μανούσος και Βούρος είχαν και αυτή την αγωνιστική θετική παρουσία. Ας δούμε αναλυτικά τι έκανε ο καθένας.

Τάσος Χατζηγιοβάνης: Ο ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε για 79 λεπτά στο ντέρμπι των αιωνίων με τον Ολυμπιακό όπου οι πράσινοι ηττήθηκαν με 3-1, πέφτοντας ξανά στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Πάντως η παρουσία του Χατζηγιοβάνη ήταν πολύ καλή, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, με τον 23χρονο εξτρέμ του Παναθηναϊκού να είναι αρκετά δραστήριος και πολύ κινητικός. Στην επανάληψη προσπάθησε να κάνει το ίδιο, όμως φάνηκε να χάνει δυνάμεις και για αυτό ο Λάζλο Μπόλονι τον αντικατέστησε στο 79ο λεπτό, με τον Αϊτόρ να παίρνει τη θέση του.

Στα του αγώνα, το τριφύλλι κατάφερε να προηγηθεί με πέναλτι του Μακέντα, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Χασάν. Ο ίδιος παίκτης στο 72΄ πέτυχε το 2-1, ενώ τον επίλογο της αναμέτρησης έκλεισε ο Μπρούμα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Με αυτή του τη νίκη και σε συνδυασμό με την ήττα του Άρη από την ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός κατέκτησε και μαθηματικά το 46ο πρωτάθλημα στην ιστορία του, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός, βρέθηκε ξανά εκτός ευρωπαϊκών θέσεων, καθώς έπεσε στην πέμπτη θέση, έχοντας 49 βαθμούς.

Γιώργος Μανούσος: Ο Γιώργος Μανούσος έπαιξε σε όλο το παιχνίδι του Ατρόμητου με την Λάρισα για τα play out, βγάζοντας ενενηντάλεπτο μετά από πολύ καιρό.

Ωστόσο η ομάδα του δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 (41΄ Στίφλερ), με το σύνολο του Σάββα Παντελίδη να συνεχίζει χωρίς νίκη στη διαδικασία των play out.

Όσον αφορά τον Μανούσο η παρουσία του 33χρονου επιθετικού ήταν κάτι παραπάνω από καλή καθώς ήταν ένας από τους διακριθέντες στην ήττα του Ατρόμητου. Ήταν μέσα σε πολλές φάσεις, έχοντας και εκείνος αρκετές τελικές προσπάθειες, δοκάρι με το κεφάλι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ του ακυρώθηκε και ένα υπέροχο γκολ για οφσάιντ στο 61΄. Στα της βαθμολογίας ο Ατρόμητος μπορεί αυτή τη στιγμή να μην κινδυνεύει με τους 29 βαθμούς που έχει συγκεντρώσει, όμως στα επόμενα παιχνίδια θα πρέπει να μαζέψει βαθμούς, ώστε να μην έχει πρόβλημα.

Πραξιτέλης Βούρος: Ο ΟΦΗ αποκόμισε ένα σημαντικό βαθμό στη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα στο τελικό 0-0, με την ομάδα του Νίκου Νιόπλια να συνεχίζει τη μάχη της για να παραμείνει στην μεγάλη κατηγορία. Ο Πραξιτέλης Βούρος έπαιξε σε όλο το ματς στην θέση του στόπερ και δεν επέτρεψε στους επιθετικούς του Απόλλωνα να φανούν απειλητικοί προς την εστία του ΟΦΗ. Οι Κρητικοί έχουν 24 βαθμούς, είναι μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, όμως οι παίκτες είναι αποφασισμένοι να βρουν τα αποτελέσματα που χρειάζονται για να πετύχουν το στόχο της παραμονής.