Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Το σχόλιο για τα παιχνίδια Αιολικού, Αετού

Μία νίκη και μία ήττα, είναι ο απολογισμός των ομάδων μας στον 8ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, μετά και το πέρας της 4ης στροφής. Ο Αιολικός έφυγε με το διπλό από την έδρα του Κερατσινίου, επικρατώντας 2-0, ενώ αντίθετα ο Αετός ηττήθηκε στο γήπεδό του από τον Αίαντα Σαλαμίνας με 3-1.

Η ομάδα της Μυτιλήνης πήρε στο Κερατσίνι αυτό που ήθελε, μιας και η νίκη ήταν μονόδρομος. Στο ντεμπούτο του Δημήτρη Παπασπύρου στην τεχνική ηγεσία του Αιολικού, είδαμε μια ομάδα να πετυχαίνει ένα γρήγορο τέρμα με τον Σρέσκοβιτς, ο οποίος έβαλε σε θέση οδηγού τους κυανόλευκους, για να κλείσει το σκορ ο Λαμπράκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μπορεί η ομάδα της Μυτιλήνης να μην έπαιξε φανταστικό ποδόσφαιρο και να κινδύνευσε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο από το Κερατσίνι, ωστόσο αυτό που μετράει είναι η νίκη, η οποία έφερε και πάλι χαμόγελα στο στρατόπεδο των Μυτιληνιών.

Αντίθετα για τον Αετό αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, η οποία κάποια στιγμή θα ερχόταν. Το πιο θετικό είναι το γεγονός πως η ομάδα των Λουτρών, παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, έβγαλε πάθος στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες. Ο Αίας εκμεταλλεύτηκε τα δύο γκολ σε μικρό χρονικό σημείο (23’ και 27’), με σκόρερ και στις δύο στιγμές τον Πινέιρο (το πρώτο με πέναλτι), όμως ο Αετός κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, στο 51ο λεπτό με την κεφαλιά του Γιώργου Τσομπανέλλη, μετά από εκτέλεση κόρνερ και εκεί που έφτασε κοντά στην ισοφάριση λίγο αργότερα με την διπλή ευκαιρία των Σεφουλάϊ και Μιχαλάκη, τελικά δέχθηκε ακόμα ένα γκολ στο 86ο λεπτό με φάουλ του Μπίσα, ο οποίος έγραψε το 1-3. Πάντως ο Αετός για άλλη μια φορά άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.