Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Το ‘’σήκωσε’’ και στην Κ12 ο Απόλλων Βουναρακίου

Λίγες εβδομάδες μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος Κ14, ο Απόλλων Βουναρακίου κατέκτησε τον τίτλο και στην κατηγορία Κ12, νικώντας στον τελικό τον Αστέρα Νίκης, στην διαδικασία των πέναλτι με 4-2. Ισόπαλη 1-1 είχε ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του αγώνα.

Η τελευταία πράξη στην κατηγορία Κ12 των υποδομών της ΕΠΣ Λέσβου, έπεσε στο Δημοτικό Γήπεδο Παπάδου, παρουσία αρκετού κόσμου που βρέθηκε εκεί για να παρακολουθήσει τον τελικό και φυσικά την τελετή λήξης, στην οποία έδωσαν το παρών και οι 13 ομάδες που πήραν μέρος στο πρωτάθλημα. Ο τελικός ανάμεσα σε Απόλλωνα Βουναρακίου και Αστέρα Νίκης είχε αμφίρροπη εξέλιξη, παρότι οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες από τον Αστέρα Νίκης. Ωστόσο η ομάδα του Θανάση Πατερέλλη στην μοναδική καλή στιγμή που της δόθηκε στο πρώτο μέρος ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Νομικό. Στη συνέχεια ο Απόλλων προσπάθησε να ισοφαρίσει, έχοντας καλές στιγμές στο 11’ με τον Σκουταριώτη, στο 19΄ με τον Αξαρλή και στο 41΄ με τον Τσιαντά.

Στο δεύτερο μέρος (30 λεπτά ήταν η χρονική διάρκεια των δύο ημιχρόνων), ο Απόλλων Βουναρακίου συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ψάχνοντας την ισοφάριση, ενώ από την άλλη ο Αστέρας Νίκης προσπάθησε με νύχια και με δόντια να κρατήσει αυτό το πολύτιμο 1-0 που του χάριζε το τρόπαιο. Ωστόσο περίπου δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του τελικού ο Λαμάι του Απόλλωνα Βουναρακίου με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πανούτσου για το 1-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα στην κανονική διάρκεια του τελικού και έτσι οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στα πέναλτι με τον αγώνα να παίρνει συγκλονιστική τροπή.

Στην ρώσικη ρουλέτα από τον Απόλλωνα Βουναρακίου εκτέλεσαν εύστοχα οι Αξαρλής, Σκουταριώτης, Λαμάι και Τσιαντάς, ενώ αστόχησε ο άλλος Σκουταριώτης. Από τον Αστέρα Νίκης βρήκαν δίχτυα μόνο οι Χυνσελλάρι και Σπυριδάκης με τους Δήμου και Φλόρεντ να αστοχούν και κάπως έτσι το πρωτάθλημα κατέληξε στον Απόλλωνα Βουναρακίου, που νίκησε με σκορ 4-2 στα πέναλτι.

Αμέσως μετά την ολοκλήρωση του συγκλονιστικού τελικού, ακολούθησε η καθιερωμένη τελετή λήξης με τους εκπροσώπους της ΕΠΣ Λέσβου να δίνουν τα μετάλλια στις 13 ομάδες που έλαβαν μέρος στο πρωτάθλημα, με τον πρόεδρο της επιτροπής υποδομών Στέλιο Νησιώτη να είναι αυτός που έδωσε το κύπελλο στην πρωταθλήτρια ομάδα του Απόλλωνα Βουναρακίου. Παίκτες και τεχνικό επιτελείο πανηγύρισαν έξαλλα την κατάκτηση του πρωταθλήματος τόσο στον αγωνιστικό χώρο, όσο και στα αποδυτήρια.

Επίσης να σημειωθεί ότι στο ημίχρονο του τελικού η ΕΠΣ Λέσβου τίμησε κάποια σημαντικά πρόσωπα. Πιο συγκεκριμένα τους Μυτιληνιούς ποδοσφαιριστές Τάσο Χατζηγιοβάνη, Πραξιτέλη Βούρο και Γιώργο Μανούσο, οι οποίοι ωστόσο δεν μπόρεσαν να δώσουν το παρών στον Παπάδο λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων. Ακόμη η ΕΠΣΛ τίμησε τον διαιτητή Super League Παναγιώτη Κουκούλα, το επί σειρά ετών μέλος του Δ.Σ. της ΕΠΣΛ Χρήστο Παναγιωτόπουλο και τον Αντιπεριφερειάρχη Αθλητισμού της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου Δημήτρη Κουρσουμπά

Τέλος, ν’ αναφέρουμε πως για πρώτη φορά οι πρωταθλητές της Κ12 και της Κ14 που τυγχάνει και στις δύο περιπτώσεις να είναι ο Απόλλων Βουναρακίου, θα αντιμετωπίσουν τους αντίστοιχους πρωταθλητές από την Λήμνο.