Τον πρόδωσε η άμυνα!

O Αιολικός προηγήθηκε δύο φορές με πρωταγωνιστή τον Νέναντ Σρέσκοβιτς, όμως η Θύελλα Ραφήνας είχε την δική της απάντηση, με το τελικό 2-2 να στερεί από την ομάδα της Μυτιλήνης δύο πολύτιμους βαθμούς.

Οι κυανόλευκοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, όταν μετά από ωραία μπαλιά του Μηνά, ο Σρέσκοβιτς με σουτ έκανε το 1-0. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, στο 19΄ με σκόρερ τον Δημητρίου, ο οποίος έφυγε φάτσα με την εστία του Πιττάτζιη και δεν δυσκολεύτηκε να βρει δίχτυα. Ο Αιολικός θα μπορούσε να είχε κάνει το 2-1 λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, όμως, το δυνατό σουτ από τον Σρέσκοβιτς απέκρουσε ο Σύρακας.

Στην επανάληψη η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 1ο λεπτό, ξαναπήρε προβάδισμα στο σκορ και πάλι με τον Σρέσκοβιτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την καλή πάσα από τον Λαμπράκη και με σουτ στην κίνηση, βρήκε ξανά δίχτυα. Στη συνέχεια η Θύελλα προσπάθησε να απαντήσει και παραλίγο να σημειωθεί αυτογκόλ, όταν ο Μπάρκας γύρισε λανθασμένα την μπάλα στον Πιττάτζιη, όμως ο νεαρός κίπερ του Αιολικού πρόλαβε τα χειρότερα. Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν κάνει το 3-1, όμως ο Μηνάς απώλεσε την ευκαιρία που του δόθηκε, αστοχώντας εξ επαφής.

Και αφού δεν έγινε το 3-1 με τη συμπλήρωση 80 λεπτών στο παιχνίδι, η ομάδα της Ραφήνας βγήκε μπροστά με τον Μπάρκα να ανατρέπει τον Σουλτανίδη και τον διαιτητή Στάμο να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι. Αυτή η απόφαση έφερε πολλές φωνές από τους γηπεδούχους και μάλιστα, ο διαιτητής απέβαλε τον Κρητικό για διαμαρτυρία. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Δημητρίου, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2 και χάρισε ένα σημαντικό βαθμό στην ομάδα του, αφού δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Βλ. Πέτροβιτς): Πιττάτζιης, Αγριμάκης (70 Βουκομάνοβιτς) , Ψάνης, Κρητικός, Μπάρκας, Κατσίκης, Κεσίδης, Λαμπράκης (58 Σπόλιαριτς), Μηνάς, Μίλιτς, Σρέσκοβιτς

Θύελλα Ραφήνας (Ν. Μεσολόγγης): Σύρακας, Αράπης, Μανδύλης, Φύτρος, Γεωργόπουλος, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Ντόσκας (77 Μαργέτης), Σουλτανίδης (80 Αποστολάκης), Δημητρίου, Παντελίδης (80 Τσάκωνας).