Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Τοπικό

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Πήρε το ντέρμπι ο Όλυμπος!

Ο Όλυμπος αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι του 1ου ομίλου με αντίπαλο τον Αιγέα, επικρατώντας 2-1 και πλέον οδηγεί την κούρσα στον βαθμολογικό πίνακα.

Το παιχνίδι είχε αρκετό ενδιαφέρον μέχρι το τέλος με την ομάδα της Αγιάσου να φεύγει με το τρίποντο από μια δύσκολη έδρα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με φάουλ από τον Αποστόλη Μπιζάτη, με το 0-1 να μένει ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης ο Αιγέας κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Παράσχο Πρωτούλη, ωστόσο ο Όλυμπος απάντησε με τη συμπλήρωση μίας ώρας στο ματς με σουτ από τον Γρηγόρη Ξυνό

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Προοδευτική νικώντας 2-1 τον ανταγωνιστικό Κεραυνό. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη σε δύο τέρματα από τον Μάκη Σαμπάνη, το ένα με φοβερό σουτ και το άλλο με πέναλτι. Ο Κεραυνός μείωσε σε 2-1 με τον Μποντακόπουλο, ενώ στάθηκε άτυχος σε δύο περιπτώσεις με Λουγκέλη και Ρωμαίο, οι οποίοι σημάδεψαν το δοκάρι.

Άκρως χορταστικό ήταν το παιχνίδι στην Πέτρα όπου η Φίλια επικράτησε με το εντυπωσιακό 6-4 του Απόλλωνα Δαφίων. Η νικήτρια ομάδα προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν συνολικά οκτώ γκολ. Για την φίλια χατ-τρικ σημείωσε ο Καλούλι και από ένα γκολ πέτυχαν οι Κουτσιανίτης, Κουνιάρης και Νικόλοβ με πέναλτι, φάση στην οποία αποβλήθηκε ο Χιώτης με δεύτερη κίτρινη. Για τον αρκετά ανταγωνιστικό Απόλλωνα σκόραραν οι Τριανταφύλλου, Χιώτης, ενώ δύο τέρματα σημειώθηκαν από αυτογκόλ.

Στον 2ο όμιλο ο Μεσότοπος είναι η μοναδική ομάδα που έχει το απόλυτο, επικρατώντας 3-1 του Ταξιάρχη χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Το σύνολο του Χρήστου Παπαδόπουλου καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο με δύο γκολ από τον Ιντζέ και ένα του Χατζηβαγιάννη. Το μόνο που κατάφερε ο Ταξιάρχης ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Χατζηδημητρίου.

Πολύ ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στον Παπάδο με την Αναγέννηση Γέρας να κερδίζει 3-2 τον Αχιλλέα στις καθυστερήσεις. Ο Αντόνοφ με πέναλτι άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο ο Λούπος για τον Αχιλλέα. Στις καθυστερήσεις η ομάδα της Πέτρας πήρε κεφάλι στο σκορ με πέναλτι από τον Γρούβα, όμως η Γέρα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη καθώς κατάφερε, αρχικά να ισοφαρίσει με τον Χατζηκλειδαρά, ενώ ο Ματθαίου στις καθυστερήσεις χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Η Αναγέννηση είχε και δύο δοκάρια με Χατζηκλειδαρά και Αντόνοφ.

Ένα γκολ από τον Λεωνίδα Καλουτζή ήταν αρκετό για να χαρίσει στον Οδυσσέα Ελύτη ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα του Αρίωνα Μήθυμνας με 1-0.

Τέλος, εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε και ο Ατρόμητος Ανεμότιας επί του Ανδρονικά με 3-2. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, με αυτή του Κωνσταντίνου Λασκαρίδη να παίρνει τους τρεις βαθμούς. Για τον Ατρόμητο που προηγήθηκε 3-0 σκόραραν οι Γεωργουλόπουλος (δύο) και Αγριτέλλης. Από πλευράς Ανδρονικά τα γκολ έβαλε ο Γιώργος Σαμπάνης, ο οποίος μάλιστα αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις.

Δύο στα δύο για Διαγόρα και Παπανικολή

Ο Διαγόρας διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας, νικώντας άνετα 6-1 τον Αστέρα Ιππείου. Το παιχνίδι δεν χωράει σε κριτική καθώς η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι μεγάλη. Από δύο τέρματα σημείωσαν οι Βασίλης Παρέλλης και Ελευθερίου, ενώ από ένα ο Δημήτρης Παρέλλης και ο Παναγιώτου. Για τον Αστέρα δίχτυα βρήκε ο Θεοδώρου.

Ο Παπανικολής πήρε το τοπικό ντέρμπι με τον Ορφέα Άντισσας με 1-0 χάρη σε γκολ από τον Σπύρο Πιπερά, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε και δύο δοκάρια.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε και ο Πολιχνίτος της Ανάξου με τέρμα που πέτυχε ο Νικέλλης.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αρίων Παλαιοκήπου καθώς επικράτησε 4-1 του Αίγειρου. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να προηγήθηκαν με τον Μιχάλη Κατζανό, όμως ο Αρίων κατάφερε να αντιδράσει και με τους Στόικο, Ερεών, Κουρούνη και Τηνιακό να βρίσκουν δίχτυα, κατάφερε να φτάσει στο τρίποντο.

Τέλος, ο Γερμανός Καραβαγγέλης αναδείχθηκε νικητής στο ματς με τον Αλκιβιάδη με 4-2. Για τον Καραβαγγέλη σκόραραν οι Χρήστος Τσαΐρης, Μπουτάκης, Μπράκουλα και Δημήτρης Βασιλέλλης, ενώ για τον Αλκιβιάδη και τα δύο γκολ έβαλε ο Σεϊντίνι.